Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Milyoner Gibi Yaşayarak Tasarruf Etmenin Yolları

Milyonerler sandığımızın aksine daha tasarruf sahibi kişilerdir. İşte sizlere tasarruf ederken bir milyoner gibi davranmanızı sağlayacak kurallar:
Bir Milyoner Gibi Yaşayarak Tasarruf Etmenin Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de sık sık bir milyoner gibi yaşamanın hayalini mi kuruyorsunuz? Mağazalara girip hiçbir şeyin etiketine bakmadan alışveriş yapmanın, dünyanın en iyi restoranlarında harika yemekler yemenin, tatlı ihtiyacınızı altın yapraklarla süslenmiş dondurmalarla gidermenin, süper lüks yatlara arabalara binmenin ne kadar eğlenceli olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Faturalar için endişelenmeden, hiçbir şey için bütçe yapmadan mı yaşamak istiyorsunuz? Ya da şöyle söyleyeyim. Böyle yaşamanın milyoner gibi yaşamak olduğunu mu zannediyorsunuz?

Evet, zannediyorsunuz dedim çünkü milyonerler de hatta multimilyonerler bile tıpkı bizim gibi harcamalarını düşünerek yapıyorlar. Aslında bu durum için belki de bizden çok daha bilinçli harcamaları var da diyebiliriz. Yoksa şu anda sahip oldukları servete nasıl kavuşabilirlerdi ki? Siz zannediyor musunuz ki zengin olanların yaptıkları tek iş paralarını saçıp savurmak. Emin olun, onların çoğu ceplerinden çıkan bir kuruşun bile hesabını yapıyorlar. Zaten bulundukları konuma da bir kuruşu hesaplayarak gelmişler. Bunu açıkça itiraf eden onlarca milyoner var değil mi?

Kısacası; bir milyoner gibi yaşamayı düşlerken gerçeklerin ne kadar farkında olduğunuzu düşünmenizi istiyorum. Milyoner olmanın düşüncesizce para harcamak, süper lüks arabalara binmek, can sıkıntısından bir ülkeden diğerine uçmak anlamına gelmediğini anlamanız gerektiğini söylüyorum. Elbette, lük yaşam tarzını benimsemiş ünlü isimler de var ama emin olun ki onlar sadece göz önünde olan sayılı birkaç isimden fazlası değil. Siz bir de madalyonun diğer yüzünden bakmayı deneyin. Bakın bakalım, milyonerler nasıl tasarruf ediyorlarmış. Efendim, yoksa onların yaşamlarının büyük bir parçasının tasarruf yapmak olduğunu söylememiş miydim? O zaman haydi, bunu nasıl yaptıklarını bir an önce öğrenelim.

Süper Lüks Araçlara Binmiyorlar!

Süper Lüks Araçlara Binmiyorlar!Siz ne sanıyordunuz ki? Parası olan her zenginin trilyonluk araçlara bindiğini mi? Hayır hayır, gerçekler hiç de öyle düşündüğünüz gibi değil. Yani milyarderlerin çoğu sınırlı sayıda üretilmiş arabalara falan binmiyor. Bunun yerine; ortalama gelire sahip olan pek çok kişinin alabileceği arabaları kullanmayı tercih ediyorlar. Hem eminim ki sizin çevrenizde de böyle insanlar vardır. Tonlarca parası olan ama gayet sıradan belki sizinkinden bile daha ucuz olan arabalara binen kişiler tanıyorsunuzdur.

Ve büyük ihtimalle onlara bakıp “bu kadar param olacak, böyle kötü bir arabaya bineceğim” diye düşünüyorsunuzdur. İşte zaten asıl nokta da bu! Yani böyle düşündüğünüz için istediğiniz zenginliğe kavuşamıyorsunuz. Dünyada da gayet sırada arabalara binen bir sürü ünlü isim var. Yani son model Ferrari’siyle ortalıkta caka satan ünlüler yerine biraz da bu isimlere bakmalısınız diyorum. Mesela; ucuz arabalar kullanan ünlü isimler başlıklı yazıyı inceleyerek süper lüks araca binmekle ilgili düşüncelerinizi yeniden şekillendirmeyi deneyebilirsiniz. Belki Jennifer Lawrence’nin ya da Leonardo DiCaprio’nun arabalarını düşünüp, milyarder gibi yaşamaya daha farklı bir gözle bakmaya başlarsınız.

Tasarruf Etmeyi Bir Nevi Oyuna Dönüştürüyorlar!

Tasarruf Etmeyi Bir Nevi Oyuna Dönüştürüyorlar!Bunu nasıl yapıyorlar biliyor musunuz? Sizin sandığınız gibi dünyanın en lüks mağazalarına gitmeyip, sırf markası ya da herhangi başka bir özelliği için saçma ürünlere çuvalla para harcamayarak! Tabii, böyle davranan milyarderler de var. Ama dediğim gibi onlar genellikle ekran önünde olan ve böyle harcamalarla dikkat çekmeye çalışan isimler. Mesela; Alman kurdu cinsindeki köpeğine tam tamına 15.000 dolar değerinde bir köpek kulübesi alan Rachel Hunter gibi! Bu köpek kulübesi gibi ünlülerin para savurduğu o kadar çok saçma ürün var ki!

Ama işte dediğim gibi, onlar sadece istisna olanlar ve belki de meslekleri gereği bu harcamalarla dikkatleri üzerlerine çekmeye çalışanlar. Bizim görmemiz gerekenler ise mütevaziliği zenginliğinden önce gelen insanlar! Onlar tasarruf etmeyi bir nevi oyun haline getiriyorlar. Herhangi bir şey satın almadan önce onu almanın ne kadar gerekli olduğuna karar veriyor ve daha sonra da detaylı bir piyasa araştırması yaparak en ucuzunu, en kalitelisini bulana kadar ellerini ceplerine sokmuyorlar. Yani bir şey için daha az para harcama seçeneği varken asla bu seçeneğe karşı umursamazca yaklaşmıyorlar. Çünkü onlar paralarının her bir kuruşunun hakkını veriyor, çalışarak elde ettikleri serveti çöpe atmıyorlar.

Deneyimler için Daha Çok Para Harcıyorlar!

Deneyimler için Daha Çok Para Harcıyorlar!Milyarder gibi yaşayarak tasarruf etmek istiyorsanız, eşyalar yerine deneyimler için daha çok para harcamanın ne kadar önemli olduğunu da anlamalısınız. Çünkü milyarderler tam olarak bu şekilde davranıyor. Sanıldığı gibi onlar yatlara, katlara, jetlere değil daha çok tecrübelere önem veriyorlar. Zaten o zenginliğe de sahip oldukları bu yaklaşımları sayesinde kavuşuyorlar.

İlginizi Çekebilir:
Parayla Deneyim Satın Almanın Gerçek Mutluluğu Getirdiğinin 5 Kanıtı

Parayla satına alınabilecek her şeye alışıldığını, bunların asla deneyimlerin kişiye yaşattığı mutluluğu yaşatamayacağını bilen milyarderler bu yüzden tecrübeler için daha çok para harcıyorlar. Yani bu demek oluyor ki milyarderler süper yatlara ya da saray gibi evlere değil, seyahatler, ilişkiler ve hobiler için daha çok para harcıyorlar. Tıpkı, 1987 yılında bir sıcak hava balonuyla Atlantik’i geçip dünya rekoru kıran Richard Branson gibi! Siz de tutkunuzu bulmalı ve geçici değil kalıcı mutluluklar peşinde koşmalısınız.

Yarını Düşünüyorlar!

Yarını Düşünüyorlar!Milyarderler gibi yaşayarak tasarruf etmenin bir diğer yolu da yarını düşünmeniz! Yani harcama yapmadan önce cebinizden çıkacak paranın yarın size ne katacağını biliyor olmalısınız. Anlık dürtülerinizle de değil mantıklı seçimlerle hareket etmeli, ihtiyacınız olmayan şeyler için para harcamaktan vazgeçmelisiniz. Sonuçta; çuvalla paraya sahip olan insanlar bile harcamalarını düşünerek yaparken siz neden dünyanın en zengin insanıymış gibi davranacaksınız ki? Zaten size fazlasıyla yeten bir arabanız varken daha lüksüne binmek sizce ne kadar mantıklı?

Kısacası, maddiyatla elde edilebilecek şu eşya takıntınızdan artık vazgeçin. Çünkü bu yaklaşıma sahip olduğunuzu sürece kendinizi hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin olmuş hissetmezsiniz. Her zaman bir şeylere aç olur, dünyanın en güzel yemeklerini yeseniz bile gözünüz bir başkasınınkinde olduğu için midenizdeki kocaman boşluğu hiçbir zaman dolduramazsınız. İşte tüm bu gerçeklerin farkına varın ve milyarder gibi yaşamanın sizin sandığınız hayatı yaşamak olduğunu düşünmekten vazgeçin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.