Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Altın ile Petrol Fiyatları Arasındaki İlişki Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Altın, geçmişten bugüne kıymet verilen enstrümanların başında gelir. Petrol için de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Bunun nedeni, petrolün alternatifinin olmamasıdır ve çoğu alanda kullanılıyor olmasıdır. Bu nedenle yatırımcılar arasında petrol; siyah altın ve siyah inci olarak da anılmaktadır. Kısacası altın gibi değerli görülmektedir. Biliyorsunuz ki Ortadoğu’da siyah inci, kıymetli maden karşılığında satılmaya başlamıştır. Bu da altın ile petrol fiyatları arasındaki ilişki açısından önemli bir noktadır.

Petrol de altın da emtia grubunda yer alan yatırım araçlarıdır. Birbirlerinin alternatifi olarak görülürler. Bunun sebebi, fiyat hareketlerinin genel itibariyle eş doğrultuda olmasıdır. Elbette ki her zaman için fiyat seviyeleri aynı doğrultuda olmamaktadır. Bazen fiyat seviyeleri, farklı şekillerde de gelişebilmektedir. Bu nedenle istisnai durumların olabileceğini unutmamalısınız. 1987 ve 2012 yılları arasında genellikle eğilimin yönü, doğru orantılı olsa da geçen günlerde bunun aksinin de mümkün olduğunu görmüştük.

Şimdi, altın ve petrol fiyatları arasındaki ilişki nedir, nasıl yorumlanır, yatırımcı hangi enstrümana yönelmeli; gelin hep birlikte merak edilen soruları yanıtlandıralım:

Altın ve Petrol Fiyatları Arasındaki İlişki Nedir?

Altın ve Petrol Fiyatları Arasındaki İlişki Nedir?Değerli maden ve siyah altın arasındaki fiyat ilişkisi, yukarıda bahsettiğim gibi çoğu zaman eş yönlüdür. Altın fiyatlarının yükselmesi, petrolün de değerinin artmasını sağlar. Aynı şekilde düşmesi de fiyat hareketlerinin negatif eğilimde olacağı konusunda habercidir. Yatırımcıların çoğu bu nedenle portföyün çeşitlenmesi için altın yatırımı yaparken bir yandan da petrol ticareti de yapmaktadırlar. Böylelikle hem portföy canlı tutulmaktadır hem de aralarındaki fiyat ilişkilerinden faydalanılmaktadır.

Her iki enstrüman da dolar üzerinden işlem görmektedir. Biliyorsunuz ki altın ile dolar arasındaki fiyat ilişkisi zıt yönlüdür. Aynı şekilde petrol ile dolar arasındaki fiyat ilişkisi de terstir. Bu nedenle doların değerinin yükselmesi, kıymetli maden ve siyah incinin aşağı yönlü trend eğilimine geçmesine neden olurken; aksi halde doların güç kaybetmesi diğer enstrümanların değerinin artması anlamına gelir. İstisnai durumlar elbette ki mümkündür. Bu yüzden sadece birinin değerine bakarak, diğerininkine karar vermek yanlış olacaktır.

Altın Fiyatları Düşerken Para Kazandırır mı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Altın ve Petrol Fiyatları Arasındaki İlişkisi Nasıl Yorumlanır?

Altın ve Petrol Fiyatları Arasındaki İlişkisi Nasıl Yorumlanır?Kıymetli maden ve petrol arasındaki fiyat ilişkisini yorumlayabilmek adına bilmeniz gerekenler vardır. Bunların başında elbette ki altın fiyatları nelerden etkilenir, kıymetli madenin değeri neden yükselir ve düşer sorularının cevabı gelir. Çünkü fiyatlarda yaşanan değişmeleri yorumlayabilmek için bu dediğim unsurları bilmeniz önemlidir. Petrol için de aynı husus geçerlidir. Bu yüzden bu gibi bilgileri öğrenerek, piyasaya giriş yapmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde altın ve petrol dışında daha pek çok yatırım aracı hakkında püf noktaları öğrenebilirsiniz. Kazanç getirecek ürünlere yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Enstrümanlar arasındaki fiyat ilişkisinin eş veya ters orantıda oluşmasına sebep olan unsur, enflasyon oranlarıdır. Yukarıda bahsettiğim gibi altın da petrol de dolar üzerinden işlem görür. Bu yüzden döviz fiyatlarını etkileyen faktörler, bu iki enstrümanın değerinde değişmeler görülmesine sebep olacaktır. Bu yüzden fiyatlar arasındaki bağlantıyı kurabilmek için ekonomiyi etkileyen her türlü haberi dikkate almalısınız. Bilhassa FED’in açıklamalarını önemle takip etmelisiniz. Bunun dışında Amerika’nın açıklamış olduğu verilerin sonuçlarına da bakmalısınız. Çünkü verilerin beklentinin altında kalması veya üzerine çıkması gibi durumlarda, fiyatlar farklı yönlerde hareket edebilmektedir. Bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmek istemiyorsanız gelişen olayları yorumlamayı öğrenmelisiniz.

Altın mı? Petrol mü? Hangisine Yatırım Yapmalı?

Altın mı? Petrol mü? Hangisine Yatırım Yapmalı?Finans piyasalarının en çok tercih edilen ürünlerinden ikisi, petrol ve altındır. İkisi de emtiadır ve genellikle ekonomiye güven duyulmadığı zamanlarda alınıp satılırlar. (Petroldeki hareketlenmeler kısa vadede para kazandırır mı sorusunun yanıtını öğrenmek için buraya tıklayın.) Bunun sebebi ekonomiye güven duyulduğu zamanlarda talebin, dövizlere ve hisse senetlerine kaymasıdır. Çünkü hangi enstrüman kazandıracaksa yatırımcılar direkt o ürüne yönelirler. Bu yüzden ekonominin durumunu anlamak, yatırımcılar için önemlidir. Bunu anlayabilmek adına belli başlı hususları bilmelisiniz. En basitinden ülkelerin açıklamış oluğu mikro ve makroekonomik göstergelerin ne şekilde sonuçlandığını bilmeniz bile ekonominin daraldığı veya genişlediği hakkında bilgiler vermektedir. Bu nedenle bu gibi unsurların takibini yapmalısınız.

Piyasalarda şu an için genellikle dövizlerin egemenliği sürüyor diyebiliriz. Fakat uzmanların beklentilerinden, 2016’nın sonu ve 2017’in ilk çeyreğinin altın için olumlu geçeceğine dair sinyaller alınmıştır. Bu kapsamda petrol için de yorumlar benzerdir. Fakat yine de yatırımcı doların fiyatlarının yükselmesiyle birlikte umudunu yitirmiştir. Biliyorsunuz ki piyasalar, ekonominin belirsiz olmasını sevmemektedir. Bu gibi durumlarda, fiyatlar sürekli dalgalı yapıda olmasının yanı sıra ciddi bir yükseliş ve düşüş yaşanması söz konusudur. Bu nedenle fırsattan istifade edebilmeniz için bilgilerinizin ve deneyimlerinizin belli bir seviyeyi aşmış olması gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için aracı kurumların eğitimlerini değerlendirebilirsiniz. Püf noktaları öğrenerek, yatırımlarınızı kar getirecek araçlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, altın ile petrol arasında fiyat ilişkisi çoğu zaman eş yönlüdür. Birinin değeri yükselirken diğerininki de aynı şekilde yükselir. Bu da yatırımcıları aynı anda altın ve petrol yatırımı yapmaya, portföylerini çeşitlendirmeye yönlendirmiştir. Bu kapsamda tabii ki alışagelmiş bir şekilde ikisine de yatırım yapmamalısınız. Piyasa takiplerini ve analizlerini gerçekleştirerek yatırım yapmaya karar vermelisiniz. Böylece daha doğru ve sağlıklı adımlar atabilirsiniz. Birikimlerinizi, altın ve petrol sayesinde birbirinden avantajlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum