Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

ABD'nin küresel piyasalara yön veren önemli makroekonomik verisi işsizlik maaşı başvuruları hakkında bilmeniz gereken her şey...
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik anlamda ülkede daralma mı, yoksa genişleme mi yaşanacağı; işsizlik maaş başvuruları sonuçlarına göre tahmin edilebilmektedir. Bu yüzden işsizlik maaşı başvuruları verisi, finans piyasalarında işlem yapan yatırımcılar için önemlidir. Çünkü işsizlik oranları, direk olarak piyasaları ve yatırım araçlarını etkiler. Bir anda çıkan sonuçla dengenin altüst olma olanağı vardır. Bu da tahmin edersiniz ki kazancın veya kaybın miktarında belirleyici unsurdur.

Piyasaları etkileyen önemli göstergelerin arasında bulunan ABD işsizlik maaşı başvuruları verisi gibi, diğer ülkelerde yapılan işsizlik maaş başvuruları da önemlidir. Önem derecesi, ülkenin ekonomik gücüne göre değişmektedir. Biliyorsunuz ki piyasalarda ABD doları ile bütün yatırım araçları alınıp satılabilmektedir. Bu nedenle dolar yönünde yaşanan en ufak değişme, enstrümanların değerini de etkilemektedir. Kısacası Amerika’da yaşanan her türlü ekonomik değişme ve gelişme piyasalarda yaşanacak olan dalgalanmaları tahmin edebilmek için önemli bir rol oynamaktadır diyebilirim. Bu yüzden sıkı bir takip mekanizması geliştirmelisiniz. Böylece anlık hareketlenmeleri, doğru hamlelerle kazanca çevirebilirsiniz.

Şimdi, ABD işsizlik maaşı başvuruları verisi nedir, nasıl yorumlanır, piyasaları nasıl etkiler hakkında merak ettiğiniz soruları gelin hep birlikte cevaplandıralım.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir?

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir?Ülke içinde yaşayan ve ilk defa işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunan insanların sayısını inceleyen göstergedir. Bu veri her Perşembe günü açıklanır. Yatırımcılar bu verinin akabinde, piyasaları yorumlayarak; alım – satım işlemlerini gerçekleştirirler. Türkiye saatleri ile 15:30 suları civarında açıklanan veri, ekonominin durumuna ilişkin sinyaller verir. Elbette ki sadece tek veriye bakarak, hamle yapmak pekte doğru bir davranış değildir. Bu nedenle tüm göstergelerin takibini yapmalısınız ve birbirleriyle yorumlayarak, yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvuru taleplerinin artması, ülke ekonomisi bakımından düşünüldüğünde pekte iç açıcı değildir. İşsizlik oranlarının artması çoğu zaman doların değer kaybetmesine neden olmuştur. Bu yüzden talebin çok olması, döviz trendinin geri çekileceği yönünde yatırımcılara sinyal verir. Aksi durumda, talebin az olması, başvuru sayılarının düşmesiyle birlikte ekonominin canlandığı yönünde belirtiler alındığı için doların trendi yükselecektir. Bunu yorumlamak gördüğünüz gibi zor değildir. Fakat diğer verilerin ne yönde açıklandığı da önemlidir. Örnek vermek gerekirse; tarım dışı istihdam verisinin beklentinin altında kalması, ABD işsizlik maaşı başvurularının düşük çıkmasına rağmen trendi negatif yönlü etkileyecektir.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nasıl Yorumlanır?

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nasıl Yorumlanır?ABD’de açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verisi, diğer ülkelere göre daha önemli olmasının sebebi yukarıda bahsettiğim gibi ekonomiyle alakalı bir durumdur. Biliyorsunuz ki ABD birçok ülke ve ulusal para birimleri üzerinde baskı kurmuştur. Aynı zamanda piyasalardaki enstrümanların çoğu da dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Bu nedenle Amerika’da meydana gelen her bir olay, gelişme, politik çıkar savaşları, anlaşmazlıklar ve benzeri durumlar direkt olarak ekonominin seyrini değiştireceği gibi piyasalarında nabzını yoklamaktadır. Önemli olan yatırımcının bu gibi durumları takip ederek, doğru bir şekilde analiz edebilmesidir. Bu sayede hassas değişiklerden dahi yatırımcıların kazançla ayrılma ihtimali vardır.

Temel analiz verileri arasında yer alan işsizlik maaşı başvuru göstergelerini, aracı kurumları tarafından geliştirilen ekonomik takvim sayesinde takip edebilirsiniz. Ya da piyasaları takip etmeniz için geliştirilen diğer programlardan faydalanabilirsiniz. Mobil cihazlarınıza programların kurulumunu gerçekleştirerek, verilerin açıklandığı andan itibaren kısa sürede haberdar olabilirsiniz. Buna göre işlemlerinizi bilinçli bir şekilde yöneterek kazanç sağlayabilirsiniz.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?Amerika’da açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verisi piyasalarda en çok dolar paritelerini etkiler. İşlemlerinizi dolar bazında yapıyorsanız mutlaka bu veriyi takip etmeniz gerekiyor. Çünkü anlık iniş çıkışları tahmin edebilmeniz için ABD tarafından açıklanan verilerin etkisi oldukça yüksektir. Bu yüzden ister finans ve ekonomi içerikli haber kanallarından isterseniz de geliştirilen programlardan takibinizi yapabilirsiniz. Verilerin yönüne göre işlemlerinizi beklentilerinize doğru yöneterek; hedeflediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, tarım dışı istihdam verileri gibi piyasalarda önem derecesi yüksek olan göstergelerden biri de işsizlik maaşı başvuruları oranlarıdır. Bu verilerin dışında da dalgalanmaya neden olan hususlar vardır. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde konular hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Püf noktaları öğrenebilirsiniz. Böylelikle paranızı kazandıracak yatırım araçları grubuna yatırarak, güzel miktarda ek gelirlerin altına imzanızı atabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%