Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Piyasaların takibindeki işsizlik maaşı başvuruları hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda! İşte işsizlik haklarından yararlanma başvurularına ilişkin detaylar:
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomisinin en çok takip edilen verilerinden işsizlik maaşı başvuruları, haftalık yayımlanan istatistiklerdir. Tarım dışı istihdam gibi ülkedeki iş gücüne ilişkin önemli sinyaller verir. Bununla birlikte bir ay içindeki iş gücü durumunu gösteren tarım dışı istihdamdan farklı olarak işsizlik maaşı başvuruları, bir haftayı baz alıp ABD’de işsizlik maaşına ilk kez başvuracakların sayısını gösterir.

Kısa bir zaman dilimini göstermesine ve fazlasıyla güncel olmasına rağmen yatırımcıların odağındadır. Ekonomi görünümüne ilişkin sinyaller için yakından izlenir ve baskın rezerv para birimi dolarda dolayısıyla da piyasalarda hareketlilik yaratabilir.

O halde ABD işsizlik maaşı başvuruları verisi nedir, nasıl yorumlanır, piyasaları nasıl etkiler gibi soruların yanıtlarına geçelim!

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir?

İşsizlik başvuruları, haftalık olarak bildirilen ve işsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için başvuran kişilerin sayısını gösteren bir istatistiktir.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından haftalık olarak yayımlanan işsizlik başvurularında iki kategori vardır. Birincisi ve gösterge rakam olarak takip edileni, işsizlik haklarından yararlanmak için ilk kez başvuruların sayısıdır.

Diğeri ise halihazırda işsizlik yardımı alan işsizlerden oluşan devam eden rakamı gösterir.

İzlenen makroekonomik veriler arasında yer alan ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, her Perşembe günü açıklanır.

Yatırımcılar bu verinin akabinde, piyasaları yorumlar ve pozisyonlarını güncellerler. Ekonomik takvimde önem derecesinde ilk sıradakilerden olan istatistikler, yaz ya da kış saati uygulamasına bağlı olarak Türkiye’de 15.30 veya 16.30’da yayımlanır.

İstihdam durumu ile ekonomide sağlığın önemli bir öncü göstergesi olan işsizlik maaşı başvuruları, gidişata ilişkin güçlü sinyaller verir.

Örneğin daha fazla kişi işsizlik yardımına başvurduğunda, bu genellikle daha az kişinin iş sahibi olduğu anlamına gelir. Ya da daha az kişi işsizlik yardımına başvurduğunda, bu genellikle daha çok kişinin iş sahibi olduğu anlamına gelir ki olumludur.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Pandemi RekorSonuçta çalışmak isteyip iş bulamayanların sayılarının giderek artması ekonomi için genellikle kötü bir işarettir. Tam tersi durum da doğal olarak pozitiftir ve iyimserlik yaratır.

1967’den bu yana yayımlanan ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, ekonomik performans için kullanılsa da haftalık olması dezavantajdır. Çünkü volatilitesi yüksektir.

Bununla birlikte söz konusu değişkenlik dezavantajı, dört haftalık hareketli ortalama ile azaltılır. Yatırımcılar, haftalık verinin yanında işsizlik başvurularının dört haftalık ortalamasına bakarlar.

Fakat her önemli veride olduğu gibi haftalık işsizlik maaşı başvurularında da tek veriye bakmak yanlıştır. Bu nedenle tüm göstergelerin takibini yapmalı ve verileri bir bütün halinde yorumlamalısınız.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nasıl Yorumlanır?

ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin önemi, dünyanın en büyük ekonomisi olmasından ve doların egemen uluslararası para birimi konumundan kaynaklanmaktadır.

Hepimizin bildiği gibi ABD birçok ülke ve para birimi üzerinde baskı kurmuştur. Aynı zamanda piyasalardaki enstrümanların çoğu dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Bu nedenle Amerika’da meydana gelen her bir olay, gelişme, anlaşmazlık ve benzerleri direkt olarak ekonominin seyrini değiştirebilir. Dolayısıyla piyasalar da verilerin nabzını yoklar.

Tabi önemli olan yatırımcıların veri ya da gelişmeleri doğru bir şekilde yorumlayabilmesidir. Temel analiz verileri arasında yer alan işsizlik maaşı başvurularını doğru yorumlamak için de büyük resmi görmelisiniz. Ama önceliğiniz doğal olarak rakamların nasıl geldiğine bakmak olmalıdır.

Diyelim ki işsizlik haklarından yararlanma başvurularının 220 bin artış kaydetmesi beklenirken rakam, çok daha yüksek geldi. Böyle bir durum piyasalarda tipik olarak olumsuz karşılanır. Tersine rakam çok daha düşük gelirse, yani beklentilerin altında Amerikalı işsizlik haklarından başvurmak için talepte bulunursa bu olumlu tepki alır.

Neticede işsizlik maaşı başvuru taleplerinin artması, ülke ekonomisi bakımından düşünüldüğünde iç açıcı değildir. Zaten işsizliğin artması çoğu zaman doların değer kaybetmesine neden olmuştur.

Bu yüzden işsizlik maaşı talebinin çok olması, döviz trendinin geri çekileceği yönünde yatırımcılara sinyal verir. Aksi durumda, talebin az olması, başvuru sayılarının düşmesiyle birlikte ekonominin canlandığı yönünde sinyallerle dolarda yükseliş yaratır.

Açıkça anlaşılacağı üzere bu yorumları yapmak, zor değildir. Fakat diğer verilerin ne yönde açıklandığı da önemlidir.

Örnek vermek gerekirse; tarım dışı istihdam verisinin beklentinin altında kalması, ABD işsizlik maaşı başvurularının düşük gelmesine rağmen trendi negatif yönlü etkileyebilir.

Ya da ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaştırmayı sona erdirmesi beklenirken halen güçlü olan bir iş gücü piyasası da olumsuz karşılanabilir. Kısacası haftalık işsizlik maaşı başvuruları yorumlanırken diğer verilere de bakmak gerekir.

Örneğin, diğer göstergeler ekonominin zayıfladığını gösteriyorsa, işsizlik başvurularında sürpriz bir düşüş hisse senedi satışlarını yavaşlatıp menkul kıymetleri yükseltebilir.

Bazen bu durum, o sırada dikkate alınacak başka güncel veri olmamasından kaynaklanabilir. Yani olumlu ya da olumsuz bir haftalık işsizlik maaşı başvuruları, takvimin yoğun olduğu bir günün karmaşasında görmezden gelinebilir.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Amerika’da açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verisi piyasalarda en çok dolar paritelerini etkiler. Yani işlemlerinizi dolar pariteleriyle yapıyorsanız, özellikle takip etmeniz gereken veriler arasına bunu da eklemelisiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi ilk işsizlik başvuruları yeni işsizliği ölçerken, devam eden başvuru verileri hala işsizlik yardımından yararlanmakta olan kişilerin sayısını ölçmektedir.

Devam eden başvurular, ilk taleplerden bir hafta sonra yayınlanır. Bu nedenle işsizlik haklarından yararlanmak için ilk başvuruların finansal piyasalar üzerindeki etkisi genellikle daha yüksek olur.

Piyasaların ABD işsizlik maaşı başvurularına tepkisi, genellikle raporun tersidir. Yani işsizlik maaşı başvuruları düşerse, piyasa genellikle yukarı doğru hareket edecektir. Artarsa ise dolar ve dolara paralel enstrümanlarda aşağı yön oluşacaktır.

Basit olarak mantık budur. Zaten işsizlik haklarından yararlanma başvurularının piyasalarda çok fazla ilgi görmesinin öne çıkan nedeni de basitliğidir. Başvurular ne kadar düşük olursa iş gücü piyasası ve ekonomi bir o kadar sağlıklı olacaktır.

Sonuçta daha fazla insanın çalışması, ekonomide daha fazla harcanabilir gelir anlamına gelir, bu da daha yüksek kişisel tüketim ve gayrisafi yurt içi hasıla demektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.