Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırım Terazisinde KKM Ağır Bastıkça Borsa Düşüşe Geçiyor

Yatırım terazisinde KKM’ye ağırlık veren ekonomi yönetiminin hamlesi borsada sert rüzgarlar estirdi. Ufukta kasırga yaşanma ihtimalini Soner Kuru yorumladı.
Yatırım Terazisinde KKM Ağır Bastıkça Borsa Düşüşe Geçiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

14 Mayıs günü yapılacak tarihi seçimlere yüzde 110’u aşan enflasyonla ve 19 lirayı bulan dolar kuru ile giden iktidar, döviz kurunu baskılamaya devam etmek için kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarını cazibe merkezi haline getirmek adına art arda hamleler yürütüyor. Ancak yatırımcıları KKM’ye çeken ekonomi yönetiminin bu hamlesi borsa için sert rüzgarlar estiriyor.

Mart ayının son haftasındaki kapanış verileriyle pandemi sonrası en kötü ilk çeyreğini geçiren Borsa İstanbul (BIST), faiz tavanının kaldırılmasıyla yüzde 25’e çıkan KKM faizi ve yüzde 31’i bulan TL mevduat faiz oranları karşısında güçsüz kaldı.

Uzmanlar, iktidarın KKM için daha fazla pozitif ayrımcılık gözetip faizlerde artışa gidebileceği öngörüsünü paylaşırken, borsa için iyimser tavır gösterilmedi.

Konuya ilişkin görüşünü Dünya’ya paylaşan Marbaş Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, doların 18 TL seviyesinde tutulmaya çalışıldığını ancak başarılı olunamadığını söyleyerek, hamlelerin daha da artacağını ve yatırımcıların KKM’ye ilgisinin daha çok artacağını ifade etti.

Seçim öncesi belirsizlik yüzünden de gerilim yaşayan borsanın yatırımcı kaybı yaşayacağını belirterek, “Bu durumun borsaya etkisi ise negatif olacaktır. Seçim öncesinde bu belirsizlik dönemin-de güvenli liman tercih edecek tasarruf sahiplerinin borsadan satış yaparak KKM’ye dönmesini bekleyebiliriz” şeklinde ifadede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Halka Arzlarda Oransal Dağıtım Sınırı Piyasayı Korur

Küçük yatırımcıyı borsaya çeken halka arz etmenine değinen Kuru, Sermaye Piyasası Kurulu’nun aldığı son kararda bireysel yatırımcıya eşit dağıtımda arz paylarında piyasa değerinin 250 milyon TL’den 750 milyon TL’ye çıkarılmasının pozitif bir getiri sağlayacağı görüşünü şöyle paylaştı:

“Oransal dağıtıma sınırlama getirilmiş olmasını, seviye itibariyle piyasayı korumaya yönelik bir adım olarak değerlendiriyoruz. Özellikle oransal halka arzlara daha yüksek tutarda talep göndermek isteyen yatırımcı, hisse satışı yoluna gittiği için piyasa fiyatlamaları üzerinde baskı oluşuyordu, alınan kararla bu etki de sınırlanmış olacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.