Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK’dan İlk Halka Arzlarda Eşit Dağıtım Kararı

Sermaye Piyasası Kurulu, halka arzlarda yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması ve yatırımcılar arasında eşit uygulamaların sağlanması amacıyla yeni kararlar aldı. Detaylar...
SPK’dan İlk Halka Arzlarda Eşit Dağıtım Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka arzlara gelen yoğun talebe işaret ederek, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması ve yatırımcılar arasında eşit uygulamaların sağlanması amacıyla yeni kararlar alındığını duyurdu.

SPK’nın yayımladığı “İlk halka arzlarda satış ve dağıtımda yeni düzenleme” başlıklı basın bültenine göre halka arz edilen payların piyasa değeri 750 milyon lira ve altı olan halka arzlarda borsada satış yöntemi uygulanacak. Önceki uygulamada bu barem 250 milyon TL seviyesinde bulunmaktaydı.

Tüm Yatırımcılara Eşit Dağıtım Yapılacak

Piyasa değeri 750 milyon lira üzeri olan halka arzlarda borsa dışında talep toplama yoluyla satış yönteminin kullanılması durumunda ise eşit dağıtım yapılacak. Oransal dağıtım yöntemi uygulanmayacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: SPK

Açıklamada, yatırımcı bazında talepte bulunulabilecek pay tutarının, söz konusu yatırımcının dahil olduğu gruba tahsis edilen toplam tutarın dörtte birini geçemeyeceği de belirtildi.

Sınırlama PYŞ Bazında ve Yüzde 3 Olarak Uygulanacak

Bültende, yeterli talep olması halinde, yurt içi kurumsal yatırımcı grubunda her bir yatırımcı bazında dağıtılacak pay tutarının, halka arz edilen payların toplam tutarının yüzde 1’ini aşmayacak şekilde belirleneceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bir portföy yönetim şirketinin (PYŞ) kurucusunun ve/veya yöneticisinin olduğu fonlar açısından söz konusu sınırlamanın PYŞ bazında ve yüzde 3 olarak uygulanacağı kaydedildi.

Halka Arzı Takip Eden Dönem için de Bazı Esaslar Belirlendi

Yatırımcıların halka arzdan aldıkları payları 90 gün boyunca borsa dışında satamayacaklarının belirtildiği açıklamada, başka hesaba virmanlayamayacakları, borsada toptan satış veya özel emirle satamayacakları da ifade edildi.

Payları halka arz edilen ortaklığın mevcut ortaklarının sahip oldukları paylar için bu kısıtlamanın, izahname onay tarihinden itibaren 180 gün boyunca ve borsada satışı da kapsayacak şekilde uygulanacağı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.