Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’de Kritik Karar! Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre kur korumalı mevdut hesaplarında faiz tavanı uygulanmayacak.
KKM’de Kritik Karar! Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı
HABER GİRİŞ

Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. 7016 sayılı Cumhurbaşkanı kararına göre Hazine destekli kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında faiz üst sınırı kaldırıldı.

Resmi Gazete’de yer alan bilgiye göre 23.02.2023 tarihli 5206 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararın 5’inci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları değiştirilirken, aynı maddenin üçünü ve dördüncü fıkraları yürürlükten kaldırıldı.

Buna göre destekten faydalanacak KKH’lere (kur korumalı hesap) ilişkin faiz oranı ikinci fıkradaki asgari orandan az olmamak üzere bankalar ve yararlanıcılar arasında serbestçe belirlenecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

Katılım bankalarında açılacak KKH’lerin katılım bankacılığı esasları çerçevesinde belirlenecek kâr payı oranlarına uygun şekilde açılması gerekecek.

Mevduat bankalarının KKH’lere uygulayacağı asgari faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olarak uygulanacak.

GCM Yatırım Banner

Özetle, KKM’lerde asgari faiz oranı Merkez Bankası’nın politika faizi kadar olurken, üst sınırı bankalar belirleyecek.

Döviz yükümlülüğü olan şirketler için de dün KKM ile ilgili bir düzenleme yapıldı. Döviz yükümlülüğü olan yurt içi yerleşik tüzel kişilerin bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyelerinin, hesap sahibinin talep etmesi halinde vade başı kuru üzerinden Türk lirasına çevrilmesine olanak sağlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.