Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancıların Hisse Alımı Sürüyor: 9 Haftada 2 Milyar Dolar

Borsa İstanbul’da hem yurt içi hem de yurt dışı ilgisi devam ediyor. TCMB’nin açıkladığı verilere göre yabancılar 139,7 milyon dolarlık alım yaptı. İşte detaylar;
Yabancıların Hisse Alımı Sürüyor: 9 Haftada 2 Milyar Dolar
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 4 Ağustos haftasını kapsayan menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Borsa İstanbul’da yükselişler ve rekorlar devam ederken yabancı yatırımcıların yaptığı hisse alımları da dikkat çekmeye devam ediyor.

Yabancı yatırımcılar 4 Ağustos haftasında toplamda 139,7 milyon dolarlık hisse alımı yaptı. 28 Temmuz haftasındaki alım 178,9 milyon dolar düzeyindeydi.

Yabancıların Hisse Alımı Sürüyor: 9 Haftada 2 Milyar DolarKaynak:  TCMB

Son veriler ile birlikte yurt dışı yerleşik kişilerin 4 Ağustos haftasında da alım yaptığı görülüyor. Böylece yabancıların 9 haftalık süreçte hisse alım tutarı 1,93 milyar dolara kadar çıktı.

Yabancı yatırımcılar 4 Ağustos haftasında 19,9 milyon dolarlık tahvil alımı gerçekleştirdi. 28 Temmuz haftasında 8,7 milyon dolarlık satış işlemi yapılmıştı.

Türkiye’ye ekonomik anlamda yabancı ilgisinin artmasının en büyük sebebi yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar oldu. Yabancı kuruluşların ve şirketlerin Türkiye için hazırladığı raporlar daha olumlu bir ekonomik yapıya işaret ediyor.

Uzmanlar uzun süredir borsadaki yükselişin sürdürülebilir olabilmesi için yabancı yatırımcıların alım yapması gerektiğini belirtiyordu. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi seçimden sonra başladığı ralliyle birlikte yeni rekorlara imza attı. Endeks saat 16:00 itibarıyla 7700 puanda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu