Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Mali Desteğin Devamı için AB’ye Çağrı Yaptı

Ukrayna Başbakanı Şmihal, Rus işgaline boyun eğmemek için 5 milyar euro makro-finansal yardım çağrısında bulundu. Ayrıntılar haberde;
Ukrayna Mali Desteğin Devamı için AB’ye Çağrı Yaptı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarını ilhak etmesinin ardından Avrupa Birliği (AB), gerek Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar gerek maddi yardımlarla Ukrayna’ya desteğini sürdürüyor. Avrupa’da ise artan enflasyonist baskı gücünü hissettirirken, Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal, bugün yaptığı çağrıda desteğin devam etmesini istedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile yapacağı görüşmeden önce Telegram üzerinden açıklama paylaşan Şmihal, yaklaşan kışa hazırlanmak için Ukrayna’ya yapılan desteğin devamını talep etti.

Rus saldırılarıyla mücadele etmeye çalışan Ukrayna’nın ekonomisine ve ordusuna yardım etmek için gelecek hafta AB’den 5 milyar euro (4,98 milyar dolar) makro-finansal yardım almayı beklediğini paylaştı.

Ukrayna Başbakanı, “Bu, ekonomimizin istikrarını, ordunun desteğini ve ısınma sezonunu sağlamaya yardımcı olacak” dedi.

Ayrıca Şmihal’in yaptığı açıklamada, Almanya’nın bu sonbaharda Ukrayna için gelişmiş hava savunma sistemleri tedarik edeceği de öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’ya Sağlanan Güvenlik Desteği 2,5 Milyar Euroya Çıkarılmıştı

Ukrayna’nın topraklarını savunabilmesi ve Rusya’nın özel askeri operasyon dediği işgale direnç gösterebilmesi için AB, Şubat ayından beri desteklerini sürdürüyor.

Sene başında harcanan 1,2 milyar euro acil finansal yardım ile birlikte savaşın başlangıcından bu yana AB’den Ukrayna’ya verilen toplam desteğin 2,2 milyar euroya ulaşacağı daha önce söylenmişti.

Alınan son kararla Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Ukrayna’ya silah tedariki için 500 milyon euroluk fonu daha kabul etmişti. Böylece bloğun Ukrayna direnişine vermiş olduğu güvenlik desteği 2,5 milyar euroya çıkarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.