Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Karar Çıktı: Rusların Vize Alması Zorlaşacak

Rus vatandaşlarına uygulanacak yaptırım görüşmelerinden sonuç çıktı. Rusya ile imzalanan vize kolaylaştırma anlaşması askıya alındı. Ayrıntılar haberde;
AB’den Karar Çıktı: Rusların Vize Alması Zorlaşacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırım kararlarını görüşmek için Çekya’nın başkenti Prag’da bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının toplantısından nihai karar bugün çıktı. Toplantıda alınan kararları AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, basın toplantısında gazetecilerle paylaştı.

En çok merak edilen konu Rus vatandaşları için vize kısıtlamasının olup olmayacağıydı. Konuya açıklık getiren Borrell, üye ülkelerin Rusya ile imzalanan vize kolaylaştırma anlaşmasını askıya almada fikir birliği sağladıklarını açıkladı.

Borrell, Kırım gibi Ukrayna’ya ait ancak Rusya’nın işgal ettiği topraklarda Rus makamları tarafından çıkarılan pasaportların AB topraklarında tanınmayacağını duyurdu.

“Artık Kolaylık Yok”

Rusya devlet görevlileri için daha önce vize kolaylığı anlaşmasının askıya alındığını belirten Borrell, Rus vatandaşlarına verilen yeni vize sayılarında da benzer tutumun gösterileceğini söyleyerek; “Artık kolaylık yok” dedi.

Alınan karar sonrası Rusların AB ülkelerine seyahat için vize başvurularında daha uzun süre bekleyeceğini ve vize ücretlerinin de artacağını böylece yeni vizelerin sayısında önemli derecede bir düşüş yaşanacağını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Daha Önce Verilen 12 Milyonu Aşkın Vize İncelenecek

Daha önce AB ülkelerinin Rus vatandaşlarına verdiği vizelerin durumunun da inceleneceği bilgisini veren Borrell, mevcut vizelerin akıbeti için bir çalışma yürütüleceğini söyledi.

Mevcut vizelerin sayısının yaklaşık 12 milyonu geçtiğini belirterek, bu karmaşık durum için komisyonunun kılavuz oluşturmaya davet ettiğini paylaştı.

Vize Kısıtlamasında Bazı İstisnalar Var

Yüksek Temsilci, vize kısıtlamasında bazı istisnalar tanındığını da sözlerine ekledi. Rusların belirli vize kategorileri için başvuruda bulunabileceklerini belirterek; “Bu, her bir vaka ve özellikle belirli insan grupları için kapsamlı bir beyan üzerine bireysel olarak vize verilmesine olanak sağlayacak” dedi. Borrell’ın açıklaması şöyle:

“Uzun ve yapıcı bir tartışma yürütüldü. Yeni vizeler değil, halihazırda verilmiş olan vizelerin akışı da değil, milyonlarca mevcut vize hakkında bazı endişeler dile getirildi. Bunun da ele alınması gerektiğine dair ortak bir anlayış vardı. Bu yüzden AB Komisyonu’nu bu karmaşık durumu incelemeye ve yönergeler oluşturmaya davet ettik.”

Sınırlarda Her Ülke Kendi Tedbirini Alacak

Vize kısıtlamalarının konuşulduğu andan itibaren özellikle Temmuz ayında Rusya’ya komşu AB ülkelerine geçişlerde artış görüldüğünü aktaran Borrell, sınırlarda Ruslara girişlerin kısıtlanması için ülkelerin kendi tedbirini alabileceğini bildirdi. Bu kısıtlamaların ise Schengen kuralları kapsamında yapılması gerektiğinin altını çizdi.

AB ülkelerinde Polonya ve Çekya, Ukrayna topraklarının ilhakının ardından Rusların vize başvurusunu durdurmuştu.

Vize kısıtlamalarının tartışıldığı günlerde ise bazı Doğu Avrupa ülkeleri, AB’den bir karar çıkmaması durumunda vize yasağını kendileri uygulayacaklarını açıklamıştı.

Geçen hafta konuya ilişkin açıklama yapan Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rusya ile sınırı olan Polonya, Litvanya, Estonya, Letonya ve Finlandiya gibi AB üyesi ülkelerin Rus turistlere giriş yasağı getirebileceğini söylemişti.

Rusya tarafı vatandaşlarına getirilecek kısıtlamalara sert tepki göstermiş, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov geçen ay yaptığı konuşmada, olası bir vize yasağına Rusya’nın kayıtsız kalmayacağı ve yanıtının olumsuz olacağı uyarısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.