Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Litvanya: Rusya Sınırındaki Ülkeler Rus Girişini Yasaklayabilir

Litvanya Dışişleri Bakanı, AB’nin Ruslara vize yasağı getirmemesi halinde Rusya’dan Avrupa’ya giden yol üzerindeki ülkelerin ambargo kararı alacağını duyurdu.
Litvanya: Rusya Sınırındaki Ülkeler Rus Girişini Yasaklayabilir
HABER GİRİŞ

Litvanya’nın başkenti Vilnius’da gazetecilere demeç veren Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Avrupa Birliği’nin (AB) Ruslara seyahat amaçlı vize yasağı getirmemesi halinde bölgesel düzeyde inisiyatif alınacağını açıkladı.

Bakan, Rusya ile sınırı olan Polonya, Litvanya, Estonya, Letonya ve Finlandiya gibi AB üyesi ülkelerin Rus turistlere giriş yasağı getirebileceğini söyledi. Landsbergis’in açıklaması şöyle:

“Her şeyden önce en sürdürülebilir ve yasal olarak doğru olduğu için bir Avrupa çözümü arıyoruz. Bulunmazsa, Baltık Devletleri, Polonya ve potansiyel olarak
Finlandiya’yı da içerecek bölgesel bir çözüm arama olasılığını dışlamıyoruz.”

Landsbergis, Rusya ve Belarus’tan Avrupa’ya giden ana yolun Litvanya, Letonya, Estonya, Finlandiya ve Polonya olduğunun altını çizerek, “Temelde tüm turistler bu ülkelerden karayoluyla geliyor. Diğer iletişim yolları uçakla İstanbul, Dubai, Erivan’dan geçiyor. Bölgesel bir kararın kabul edilmesinden sonra turist akışının önemli ölçüde azalacağı açıktır” dedi.

Konu ile ilgili bölge devletlerindeki bakanların ilk toplantısını önümüzdeki hafta Prag’da yapacağı bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Zulüm Görenlere İnsani Vize Verilecek

Litvanya Dışişleri Bakanı, Rus veya Belarus rejimleri tarafından zulüm görenlere insani vize verileceğini açıkladı.

Bakana göre AB devletinin sınır muhafızları, Rus vatandaşına nereye hangi amaçla gittiğini sormalı ve Kremlin’in Ukrayna ile ilgili eylemlerine karşı tutumunu da sorgulayabilmeli.

“Sınır muhafızı, Kırım’ı olan Ukrayna’daki savaşı destekleyip desteklemediğinizi sorma hakkına sahip” diyen Landsbergis, Kırım’ın işgal edilmediği görüşünde olanların ulusal güvenlik çıkarlarını tehlikeye sokacağını savundu.

Zelenski, Rus Vatandaşlarına Ambargo için Batı’ya Çağrıda Bulunmuştu

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, önceki hafta verdiği demeçte Ukrayna topraklarında ilhakın engellenmesi için Batı’ya çağrıda bulunmuştu.

Rusya’yı durdurmak için Batılı ülkelerin tüm Rus vatandaşlarına ambargo uygulaması gerektiğinin altını çizerek, Rusya’ya uygulanacak en önemli yaptırımın sınırları kapatmak olduğunu ifade etmişti.

“Ruslar başka birinin topraklarını elinden alıyor. …Rusların felsefelerini değiştirene kadar kendi dünyalarında yaşamaları gerek” diyen Zelenski, Rusya’ya uygulanan yaptırımların zayıf kaldığını savunmuştu.

Litvanya Dışişleri Bakanı Landsbergis de geçen hafta yaptığı konuşmada, Zelenski’nin görüşüne paralel açıklamada bulunarak, AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara yönelik çabalarının azaldığını ve ek yaptırım için AB’nin eski iştahının olmadığını ileri sürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın