Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenskiy: Sağlam Bir Yaptırım için Rusları Ülkenize Almayın!

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya'yı durdurmak için Batı’ya çağrı yaptı. Tüm Rus vatandaşlarına ambargo uygulanmasını söyledi. Ayrıntılar haberde;
Zelenskiy: Sağlam Bir Yaptırım için Rusları Ülkenize Almayın!
Yorum

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesindeki savaş durumu ile ilgili The Washington Post’a konuştu. Ukrayna topraklarında ilhakın engellenmesi için Batı’ya çağrıda bulundu.

Rusya’yı durdurmak için Batılı ülkelerin tüm Rus vatandaşlarına ambargo uygulaması gerektiğini savundu.

“Ruslar başka birinin topraklarını elinden alıyor” diyen Zelenskiy, Rusya’ya uygulanacak en önemli yaptırımın sınırları kapatmak olduğunu söyledi.

Ukrayna lideri; “Rusların felsefelerini değiştirene kadar kendi dünyalarında yaşamaları gerek” dedi.

Ayrıca Rusya’ya uygulanan mevcut yaptırımların zayıf kaldığının altını çizdi.

Kararlı bir adım atmak için bir yıl boyunca Rus vatandaşlarına sınırların kapatılması ve Rus enerjisinin satın alınmasına yönelik tam bir ambargo uygulanması gerektiğini söyledi.

Savaş destekçisi ya da aleyhtarı olup olmamalarına bakılmaksızın her Rus vatandaşına ambargo uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Zelenskiy, Rusya’yı hedef aldığı konuşmasında; “Bütün dünyaya senin kurallarına göre yaşaması gerektiğini söylüyorsun. O zaman git ve orada yaşa. Putin’i etkilemenin tek yolu bu” dedi.

Finlandiya Başbakanı da Aynı Çağrıda Bulundu

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin dün gazetecilere verdiği demeçte, Zelenskiy’nin yaptırım planına paralel bir öneride bulundu.

Marin, Rusların turist vizelerine kısıtlaması getirilmesini savundu. Ukrayna lideri gibi Finlandiya Başbakanı da Avrupa Birliği (AB) çapında yasak çağrısı yaptı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgal sonrası Avrupa ve Kuzey Amerika üzerinde Rus havayollarının uçuşları yasaklandı. Yasaklamalar yüzünden Rus vatandaşlar, yurtdışı seyahatlerinde kısıtlama yaşadı.

Ukrayna liderinin önerisinde olduğu gibi tüm Rus nüfusuna genel bir yasak ilan edilmedi. Konu ile ilgili kimi eleştirmenler ise tüm Rus nüfusuna yasak uygulamanın haksız bir hamle olacağını bildiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırı planına katılmadıkları için ülkelerini terk edenlerin bu yaptırımlardan haksız yere etkileyeceği konuşuluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu