Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Litvanya: Rusya’ya Ek Yaptırım için AB’nin Eski İştahı Yok

Litvanya Dışişleri Bakanı, AB yaptırımları hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Rusya'ya uygulanan yaptırımların devamının gelmeyeceğini ima etti.
Litvanya: Rusya’ya Ek Yaptırım için AB’nin Eski İştahı Yok
HABER GİRİŞ

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’ye verdiği demeçte Rusya’ya uygulanan yaptırımlar hakkında konuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara yönelik çabalarının azaldığı yönünde dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

AB cephesinde Rusya aleyhine ek yaptırımların devamı konusunda; “Ek yaptırımlara yönelik iştahın kuruduğunu düşünüyorum. Birçok Avrupa ülkesi, gaz ve enerji fiyatlarıyla ilgili olduğu için önümüzdeki kış konusunda endişeli” dedi.

“Umarım Rusya’ya Daha Fazla Baskı Uygulamaya Başlayabiliriz”

Litvanya Dışişleri Bakanı, Avrupa’nın mücadele etmeye çalıştığı enflasyonist baskıya ve duraklama anlamına gelen resesyon riskine dikkat çekti.

Oluşan karamsar tablonun beklendiği kadar kötü olmayacağını düşündüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Landsbergis, “Umarım Avrupa’nın enerji durumuyla başa çıkabildiğini gördüğümüzde Rusya’ya daha fazla baskı uygulamaya başlayabiliriz” şeklinde konuştu.

“Kaliningrad Bir Rus Meselesidir”

Landsbergis, konuşmasında Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında bulunan stratejik bölge Kaliningrad’a da değindi.

Kaliningrad’ın bir Avrupa meselesi olmaması gerektiğini savunarak; “Bu bir Rus meselesi. Bu bir Avrupa sorunu değil” dedi.

Artık Avrupa’nın sınırlar koyduğu bir kota sistemi olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Kaliningrad üzerinde ne kadar  mal, kömür, kereste gibi gerekli ürün varsa AB topraklarından geçirilebilir. Kanımca bu mükemmel değil ancak bu bizim verdiğimiz bir uzlaşmadır ve yapabiliriz.”

Haziran ayında Litvanya makamları, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan AB yaptırımlarını takip ederek, yaptırımlara tabi malların Kaliningrad’a geçişini yasaklamıştı.

Bunun üzerine Rusya, bu hamleyi yasadışı kabul ederek, NATO üyesi olan Litvanya’yı tehdit etmişti.

Litvanya’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar ekonomik alanla sınırlı kalmadı. Litvanya Dışişleri Bakanlığı, geçen ay Ukrayna işgalini desteklediği için Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill’in ülkeye girişini yasakladığını ilan etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın