Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Patrik Kirill’in Litvanya’ya Girişi Yasaklandı

Litvanya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna işgalini desteklediği için Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill’in ülkeye girişini yasakladı. Detaylar haberde;
Patrik Kirill’in Litvanya’ya Girişi Yasaklandı
HABER GİRİŞ

Litvanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Litvanya, Rus Ortodoks Kilisesi Başkanı Patrik Kirill’in Rusya’nın Ukrayna işgaline verdiği destek nedeniyle topraklarına girmesini yasakladı.

Bakanlık açıklamasında, Litvanya makamları tarafından 23 Haziran’da istenmeyen kişiler listesine Rus Ortodoks Kilisesi’nin başkanının eklendiği belirtildi.

Kirill’in Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini kasten reddettiği, Rusya Federasyonu’nun eylemlerini haklı çıkarmaya çalıştığı söylendi.

Kirill’in aldığı tavrın, kendisine getirilen yasak için yeterli bir gerekçe olduğu aktarıldı.

Patrik Kirill AB’nin Hedefindeydi

Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill daha önce Avrupa Birliği’nin (AB) hedefindeydi.

GCM Yatırım Banner

AB’nin Rusya’ya karşı hazırladığı 6. yaptırım paketine Patrik Kirill’in de ekleneceği basına sızmıştı. Kirill, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını destekleyen en önde gelen kişiler” arasında gösterildi.

Kilise lideri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in söylemlerini güçlendiren önemli bir aktör olarak dikkat çekiyor. Kirill, düzenlediği ayinlerde savaş aleyhtarı konuşmalar yapıyor.

Moskova Patrikhanesi Kilisesi’nde sorumlu Sinodal Daire Başkanı Vladimir Legoyda, daha önce yaptığı açıklamada Kirill’in kendisine yönelik yaptırımlara tepkisiz kaldığını söylemişti.

Kilise liderinin vaazlarında piskoposları, din adamlarını ve tüm inananları kilisenin birliğine sadık kalmaya ve Ukrayna’da barışın yeniden sağlanması için dua etmeye çağırdığını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.