Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, NATO Ülkesi Litvanya’yı Uyardı: Sonuçları Ciddi Olur

Rusya demiryolu vasıtasıyla Kaliningrad'a gidecek ürünlerin geçişini yasaklaması nedeniyle Litvanya'tı tehdit etti.
Rusya, NATO Ülkesi Litvanya’yı Uyardı: Sonuçları Ciddi Olur
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, bölgedeki diğer ülkelerin attığı adımlar da, gerilimin artmasına neden oluyor. Son olarak Rusya tarafından, NATO’ya olan Litvanya’ya yönelik uyarı içeren bir açıklama yapıldı.

Rusya, bazı malların Kaliningrad topraklarına demiryolu ile aktarımını yasakladığı gerekçesiyle, Litvanya’yı ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Üst düzey güvenlik yetkilisi Nikolai Patrushev, Rusya’nın bu tür düşmanca eylemlere kesinlikle yanıt vereceğini söyledi. Litvanya’dan yapılan açıklamada ise Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan AB yaptırımlarının takip edildiği söylenmişti.

Rusya’nın Baltık Filosunun merkezinin bulunduğu stratejik bir bölge olan Kaliningrad ile sınırı bulunmuyor. Batı bölgesi, 1945’te İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’dan ilhak edildi.

Etkilenen Ürün Yelpazesi Geniş

Tahmini bir milyon insanın yaşadığı bölge, büyük ölçüde Rusya ve AB’den hammadde ve yedek parça ithalatına bağımlı durumda. Bölge Valisi Anton Alikhanov, yasağın Kaliningrad’ın ithal ettiği ürünlerin yaklaşık yüzde 50’sini kapsayacağını söyledi.

Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri gerekli önlemlerin alınacağını belirterek, sonuçların Litvanya nüfusu üzerinde ciddi olumsuz etkisinin olacağını ifade etti.  Geçen hafta Litvanya makamları, AB yaptırımlarına tabi malların kendi topraklarından Kaliningrad’a geçişini yasaklayacaklarını duyurmuştu.

AB, Litvanya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonucunda uygulanan yaptırımlar kapsamında gerekeni yaptığını bildirmişti. Yaptırım listesinde kömür, metaller, inşaat malzemeleri ve ileri teknoloji ürünleri yer alıyor. NATO askeri ittifakının bir üyesi olan Litvanya, toplu savunma anlaşmalarıyla korunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu