Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Schengen Vizesi Yasağında Rusya’nın Yanıtı Olumsuz Olacak

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, olası bir Schengen vizesi yasağına Rusya’nın kayıtsız kalmayacağı ve yanıtının olumsuz olacağı uyarısında bulundu. Batı’yı sağduyulu olmaya davet etti.
Schengen Vizesi Yasağında Rusya’nın Yanıtı Olumsuz Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün gazetecilere verdiği demeçte Schengen vizesi ve batı yaptırımları hakkında açıklama yaptı.

Rus vatandaşlar için Schengen vizesinin yasaklanması durumunda Moskova’nın yanıtının gecikmeyeceği uyarısında bulundu.

Peskov, “Sağduyudan yoksun bu tür duygusal güdümlü eylemleri göz ardı edemeyiz” dedi.

Vize kısıtlamasının Rusya tarafından olumsuz bir hareket olarak algılanacağını ve Moskova’dan kaçınılmaz bir yanıt alınacağını sözlerine ekledi. Batılı ortaklardan Schengen vizesi verme konusunda sağduyulu bir yaklaşım benimsemelerini beklediğini paylaştı.

Kremlin sözcüsü, “Rusya’nın tepkisi olumsuz olacak, anladığımız kadarıyla bu fikir hayata geçirilmedi, umarız uygulanmaz. Ama tabii ki Rus vatandaşlarına yönelik bu tür faaliyetler karşı önlemleri tetikleyecektir” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Batı’nın Yaptırım Kararları Tükendi”

Rusya cumhurbaşkanlığı sözcüsü, vize engelinin yanı sıra Batı’nın Rusya’yı zora düşürmek amacıyla aldığı yaptırım kararlarının tükendiğini ifade etti.

Ancak Rusya’yı bezdirme ve askeri operasyon kararından vazgeçirmede yanılgıya düştüklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Bize baskı yapmak ve pozisyonumuzu değiştirmemizi sağlamak için kullanabileceklerine inandıkları cephaneliklerinde tedbirlerin tükendiğini görebiliyoruz.”

Ayrıca Peskov, “AB ülkeleri ve Kuzey Amerika uluslarının Rusya’ya karşı düşmanca önlemler almak için kelimenin tam anlamıyla birbirleriyle rekabet ettiğini” söyledi.

Daha önce Finlandiya’dan bazı milletvekilleri Ukrayna işgali nedeniyle Rus vatandaşlarına vize verilmesinin yasaklanması önerisinde bulunmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi Başkanı Ivan Volynkin ise Moskova’nın Rus vatandaşlarına vize yasağı uygulamasını tamamıyla reddetmediğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.