Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB, Ukrayna’ya 500 Milyon Euro Daha Silah Yardımı Yapacak

Avrupa Birliği, Rusya ile savaşını sürdüren Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyor. Bu kasamda yeni bir yardım paketi onaylandı.
AB, Ukrayna’ya 500 Milyon Euro Daha Silah Yardımı Yapacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Batılı ülkeler yeni yardım paketleri duyurmayı sürdürüyor.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Ukrayna’ya silah tedariki için 500 milyon euroluk fonu daha kabul etti. Böylece Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana bloğun vermiş olduğu güvenlik desteği 2,5 milyar euroya çıkarıldı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde yaptığı açıklamada, “Bugün AB dışişleri bakanları toplantısında, Ukrayna’ya beşinci askeri yardım dilimi konusunda siyasi bir anlaşmaya varıldı.” ifadelerini kullandı.

Onaylanan yeni yardım paketi, AB’nin savunma amaçlı kullanılması gerektiğini söylediği ölümcül silahlar da dahil olmak üzere Ukrayna ordusu için ortak ekipman ve malzeme satın almaya devam etmesine yardımcı olacak.

AB kuralları gereği yedi yıllık bütçenin askeri operasyonları finanse etmek için kullanılamıyor. Ancak Avrupa Barış Tesisi kapsamında 5 milyon euroya kadar yardım yapılabiliyor. AB, Rusya’nın işgalinin başlamasından itibaren, sınırlarının ötesine askeri müdahaleye imkan sağlayan ilk yardım paketini onaylamış oldu.

GCM Yatırım Banner

Yedi yıllık bütçenin yarısı sadece beş ay sonra Ukrayna’ya verilmişken, Rusya’nın işgali devam etmesi halinde yeni yardımların nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor.

Savaşın Sürmesi Bekleniyor

AB’nin üst düzey diplomatı Josep Borrell, savaşın büyük olasılıkla devam edeceğini söyledi. Ukrayna’ya AB’nin vazgeçmediğini göstermeye çalıştığını ve büyükelçilerin bu hafta içinde Rus altınına yönelik yeni bir AB ithalat yasağını onaylamasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Borrell, “Vladimir Putin demokratik yorgunluğa güveniyor. Demokrasilerin zayıf olduğuna inanıyor. Avrupa toplumları yorgunluğu kaldıramaz.” diye konuştu.

Batı’nın Rusya’ya yönelik benzeri görülmemiş yaptırımları arasında petrol ambargosu, Rusya merkez bankası ile işlemlerin yasaklanması ve varlıklarının dondurulması ve ülkedeki yeni yatırımların durdurulması yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.