Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB 1 Milyar Euro Onayladı: Ukrayna’ya Yardım Devam Edecek!

AB; Ukrayna'ya 1 milyar euro ek makro-finansal yardım sağlamaya karar verdi. Bu desteklerin önümüzdeki süreçte devam edeceği vurgulandı.
AB 1 Milyar Euro Onayladı: Ukrayna’ya Yardım Devam Edecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Konseyi bugün resmi sitesinden yaptığı duyuruda, Ukrayna’ya acil olarak 1 milyar euro ek makro-finansal yardım sağlamaya karar verdiğini açıkladı.

Yılın başında harcanan 1,2 milyar euro acil finansal yardım ile birlikte, savaşın başlangıcından bu yana AB’den Ukrayna’ya verilen toplam desteğin 2,2 milyar euroya ulaşacağı bildirildi.

Duyuruda Çekya Maliye Bakanı Zbynek Stanjura’nın; “Maddi ve manevi yardımların devamı bir seçenek değil, görevimizdir. Bu nedenle, 1 milyar euroluk makro-finansal yardım sağlama kararını hızla takip ettiğimiz için çok memnunum. Ukrayna’ya acil ihtiyaçları karşılamak ve kritik altyapının çalışmasını sağlamak için gerekli fonları sağlayacaktır.” cümleleri yer aldı.

Bu yeni makro-finansal yardım operasyonunun, kritik noktada Ukrayna için yürütülen olağanüstü uluslararası çabanın bir parçası olduğu söylendi.

AB duyurusunda, Ukrayna’nın büyümeye geri dönmesi, ekonomisini Avrupa hedefleri doğrultusunda yeniden yapılandırması ve tam geri ödeme şansını en üst düzeye çıkarması için mümkün olduğunca uzun bir süre sağlayarak uzun vadeli bir kredi ayarlayacağını ifade etti.

Geçtiğimiz Mart ayında Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın yanında olduklarını yineleyerek 300 milyon euro değerinde ilk tur ödemenin gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna için 300 milyonluk acil durum makro-finansal yardım, 1,2 milyar euroluk paketin ilk ödemesi olarak belirtilmiş, daha fazlasının geleceği eklenmişti.

Avrupa Birliği Komisyonu Mayıs ayında yaptığı açıklamada, savaştan etkilenen Ukrayna ekonomisine yardımcı olmak için 600 milyon euroluk mali destek sağlandığını belirtilmişti.

Açıklamada, Uluslararası “Finans Kuruluşları tarafından 2022’nin ikinci çeyreği için yaklaşık 15 milyar dolar olarak tahmin edilen, ülkenin büyük fon açığının bir kısmının finansmanına katkıda bulunuyorlar.” ifadeleri dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın