Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Ukrayna’ya Sağladığı Desteğin İkinci Dilimini Ödedi

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre Ukrayna’nın ekonomisinin toparlanmasına yardımcı olmak için 600 milyon Euro’luk finansman desteği sağlandı.
AB Ukrayna’ya Sağladığı Desteğin İkinci Dilimini Ödedi
HABER GİRİŞ

Rusya’nın saldırıları üç ayı doldurmaya yönelirken, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yönelik desteği de tüm hızıyla devam ediyor. Avrupa Birliği Komisyonu bugün yaptığı açıklamada, savaştan etkilenen Ukrayna ekonomisine yardımcı olmak için 600 milyon euroluk mali destek sağlandığını bildirdi.

Rusya’nın sebepsiz ve haksız işgalinin ardından sağlanan bu acil mali desteğin, Ukrayna’nın olağanüstü insani ve savunma ihtiyaçlarıyla ilgili akut finansman açığını gidermeye yardımcı olacağını ifade etti.

Bu fonların Ukrayna’ya uygun koşullarda uzun vadeli krediler şeklinde verildiği söylendi. Açıklamada, Uluslararası “Finans Kuruluşları tarafından 2022’nin ikinci çeyreği için yaklaşık 15 milyar dolar olarak tahmin edilen, ülkenin büyük fon açığının bir kısmının finansmanına katkıda bulunuyorlar.” ifadesine yer verildi.

Bu desteklerin Ukrayna’nın makroekonomik istikrarını artırdığı, devlet işlevlerinin sürekli işleyişini desteklediği belirtildi.
AB Ukrayna Desteği
Kaynak: Twitter

Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu son derece zor zamanlarda, AB tereddütsüz bir şekilde Ukrayna’yı ve onun cesur halkını destekliyor.” dedi. 600 milyon euroluk acil finansman ile temel hizmetleri sürdürmeye ve temel günlük ihtiyaçları karşılamaya devam etmesini sağladıklarını söyledi.

Bugünkü ödemenin Ocak ayının sonunda açıkladığı 1,2 milyar Euro’luk yardım paketinin son dilimi olduğunu belirtti. Ukrayna’nın demokratik ve müreffeh bir ülke olarak yeniden ayağa kalkacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomiden Sorumlu Komisyon Üyesi Paolo Gentiloni “Bu, Rusya’nın işgali nedeniyle eşi görülmemiş bir baskı altında olan Ukrayna’nın acil finansman ihtiyaçlarına bir başka anlamlı katkıdır.” ifadesini kullandı.

AB, 1,2 milyar Euro’luk yardımın ilk dilimini 11 Mart tarihinde ödemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.