Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Ekonomisi için 3. Çeyrek Büyüme Tahmini Geldi

Büyüme rakamlarıyla gelişmekte olan ekonomiler arasında öne çıkan Türkiye, tahminlere göre üçüncü çeyrekte de pozitif rakamlar açıklayacak.
Türkiye Ekonomisi için 3. Çeyrek Büyüme Tahmini Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 ile beklentileri aşan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi, Reuters tahminine göre yüzde 4 oranında büyüme kaydedecek. Haberde, son toplantıda faizi tek haneye düşüren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yükselen enflasyona rağmen ekonomik yavaşlamaya karşı koymak için başlattığı gevşeme döngüsüne gönderme yapıldı.

Türkiye ekonomisi, pandemiden güçlü bir şekilde toparlanarak 2021’de yüzde 11,4 büyüdükten sonra ilk çeyrekte yüzde 7,5 ve ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüme kaydetti.

Türkiye büyümesinde güçlü iç talep ve ihracat öne çıksa da kısmen ana ticaret ortaklarındaki yavaşlamanın ihracata zarar vermesi nedeniyle, hem iç hem de dış talebin gevşemesi ekonominin yılın geri kalanında soğumaya başlamasına yol açtı.

30 Kasım’da açıklanacak Eylül çeyreğinde beklenen yüzde 4 büyüme tahmininde ekonomistlerin öngörüleri yüzde 3 ile 4,8 aralığında değişti. Beklenen yavaşlama göz önüne alındığında, 13 ekonomistin 2022’nin tamamı için GSYİH büyümesi için medyan tahmini, yüzde 4,5 ve yüzde 5,6 aralığında yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Reuters, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son 14 aylık ekonomik programında önceliğinin büyüme ve ihracat olduğunu, enflasyonla mücadelede faiz artırımı yerine kronik cari açıkların desteklendiğini yazdı.

Geçen yılki gevşeme döngüsü, liranın yılı dolar karşısında yüzde 44 düşüşle kapatmasına neden oldu. Bu da yüzde 29 daha düşerek enflasyonu Ekim’de yüzde 85’in üzerine çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu