Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Bekleneni Yaptı, Politika Faizi Tek Haneye İndi!

Piyasaların dört gözle beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası beklentilere yanıt verdi mi? İşte yanıtlar...
TCMB Bekleneni Yaptı, Politika Faizi Tek Haneye İndi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Genel olarak sakin diyebileceğimiz haftanın en önemli ekonomik verisi geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı kararı açıkladı. Banka, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını ekonomistlerin beklediği gibi 150 baz puan düşürerek, yüzde 10,50’den yüzde 9,00 oranına çekti.

Merkez Bankası 20 Ekim toplantısında da 150 baz puanlık indirim uygulamış ve politika faizini yüzde 12,00’den yüzde 10,50’ye çekmişti. Bu toplantıda verdiği mesaj ile Kasım ayında faiz indirimini zaten garantilemişti.

Banka, geçen ayın toplantı metninde takip eden toplantıda da benzer bir adım atıp, daha sonra faiz indirim döngüsünü sona erdireceklerini açıklamıştı.

Jeopolitik Riskler İktisadi Faaliyetleri Etkilemeye Devam Ediyor

Jeopolitik Riskler İktisadi Faaliyetleri Etkilemeye Devam Ediyor
Kaynak: TCMB

Jeopolitik risklerin tüm dünyada iktisadi faaliyetleri etkilemeye devam ettiği söylenen karar metninde, küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönde güncellendiği ve resesyonun kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurguladığı, destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayreti gösterdikleri kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji fiyatlarındaki yüksek seyrin ve ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığının cari dengedeki riskleri artırdığı, kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde uygulandığının takip edildiği, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği dengenin yakından takip edildiği açıklandı.

Faiz İndirim Döngüsü Sonlandırıldı!

Faiz İndirim Döngüsü Sonlandırıldı!
Kaynak: TCMB

Enflasyondaki yükseliş ve enerji maliyeti artışlarının dolaylı etkisiyle birlikte, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.” ifadesine yer verildi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda politika faiz oranının 150 baz puan indirilmesine karar verildiği belirtildi. Ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün ise sonlandırılmasına karar verildiği açıklandı.

Bankanın, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüş sinyali alana ve orta vadeli hedef olan yüzde 5 enflasyona ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.