Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası’ndan Üst Üste 3. Faiz İndirimi Geldi

Merkez Bankası yılın onuncu faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu’nda alınan kararlar piyasaları memnun edecek mi?
Merkez Bankası’ndan Üst Üste 3. Faiz İndirimi Geldi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Hafta başından beri en çok konuşulan ve piyasaların odaklandığı kritik veri açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 150 baz puan düşürerek yüzde 12’den yüzde 10,5’e çekti. Para Politikası Kurulu (PPK), Ağustos ve Eylül aylarında 100’er baz puanlık faiz indirimi uygulamıştı.

Bugünkü toplantıda ise 100 baz puan düşürülmesi bekleniyordu. Piyasaları şaşırtan faiz kararı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bir araya gelen kurul üyelerinin katılımıyla alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, faizlerin düşürülmeye devam edeceğini ve tek haneye kadar indirileceğini söylemesi, piyasanın 100 baz puanlık indirim beklentisini güçlendirmişti.

Karar metninde jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisinin artarak devam ettiği ve büyüme tahminleri üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığı söylendi.

Enflasyonu yukarı çeken faktörlere değinilen açıklamada, bankanın kalıcı düşüş sinyali veren güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bir Sonraki Toplantı İçin de İndirim Sinyali Verildi

Bir Sonraki Toplantı İçin de İndirim Sinyali VerildiKüresel piyasalardaki olumsuz gelişmelere dikkat çekilen açıklamada, resesyonun kaçınılmaz risk faktörü olduğu belirtildi. Türkiye’nin ortaya koyduğu çözümler sayesinde gıda olmak üzere bazı sektörlerde arz sıkıntılarının giderildiği ancak uluslararası piyasalarda üretici ve tüketici fiyatlarının artışın devam ettiği söylendi.

Yılın ilk yarısında güçlü bir büyümenin gerçekleştiği, ikinci yarıda zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğü belirtildi. Turizm sektörünün cari işlemler dengesine katkısının arttığına dikkat çekilen açıklamada, diğer yandan yüksek enerji fiyatlarının yarattığı riskler dile getirildi.

Enflasyonun ekonomik temellerden uzak yükseldiği, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam ettiği belirtildi.

Enflasyonun etkilerinin yakından izlendiği ifade edilirken, yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar fiyat istikrarı çerçevesinde tüm araçların kullanılacağı söylendi.

Merkez Bankası’nın, sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin devam etmesi için politika faizini 150 baz puan düşürdüğü, bir sonraki toplantıda da benzer adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünü sona erdirmeye karar verdiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın