Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Faiz İndirimine Devam Etti! 100 Baz Puan Düşürdü

Merkez Bankası, yurt içi piyasaların hafta başından beri beklediği faiz kararını açıkladı. Banka aldığı kararla piyasanın beklentisini karşıladı mı?
TCMB Faiz İndirimine Devam Etti! 100 Baz Puan Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 22 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararları açıkladı. Fiyat istikrarı sağlanana kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğini bir kez daha vurgulayan Merkez Bankası, bir hafta vadeli ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürdü.

Banka, 18 Ağustos toplantısında 100 baz puanlık indirim uygulamıştı.

Karar öncesi piyasanın beklentisini hatırlayacak olursak, bir önceki toplantıda ters köşe yapmasından dolayı aslında bu ay için kafalar biraz karışıktı. Pas geçileceğini düşünen ekonomist sayısı fazla olurken, daha az bir kesim 50-100 baz puan arasında indirim bekliyordu.

Merkez Bankası, en son Aralık 2021’de 100 baz puanlık indirim yapmış ve o tarihten sonra 7 ay boyunca yüzde 14’te sabit bırakmıştı. Ağustos’ta ise 2022 yılının ilk faiz indirimi geldi. Aldığı bu kararla diğer birçok bankanın faizleri artırmasına rağmen küresel sıkılaşmaya meydan okumuş oldu.

Resesyon için Kaçınılmaz Risk Vurgusu

Resesyon için Kaçınılmaz Risk Vurgusu
Kaynak: Twitter

Dünya genelinde jeopolitik risklerin ekonomik faaliyetler üzerinde zayıflatıcı etkisinin artarak sürdüğü belirtildi. Küresel büyüme tahminlerinde aşağı yönlü güncellemelerin devam ettiği ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmelerinin yaygınlaştığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin geliştirdiği stratejik çözüm araçlarıyla gıda gibi bazı sektörlerde arz sıkıntılarının giderildiği fakat küresel olarak üretici ve tüketici fiyatlarındaki artışın devam ettiği belirtildi.

Enflasyonun finans piyasaları üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği, artan belirsizliklere karşı merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulamaların çözüm üretme çabalarının da sürdüğüne dikkat çekildi.

Enerji Fiyatları Cari Denge için Risk Unsuru

Enerji fiyatlarındaki yüksek seyrin ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığının cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğu belirtildi.

Cari dengenin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi için fiyat istikrarının çok önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Enflasyonda ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları olduğuna dikkat çekilirken, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şoklarının da etkili olduğu aktarıldı.

Bankanın tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiği bildirildi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar verildiği ve enflasyonda orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar kurulun elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.