Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Şaşırtan Karar: Faizi 100 Baz Puan İndirdi

Merkez Bankası yedi aydır faiz değişikliği yapmıyor. Para Politikası Kurulu, yılın sekizinci toplantısında aldığı kararların detaylarını paylaştı.
TCMB’den Şaşırtan Karar: Faizi 100 Baz Puan İndirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt içi piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. 18 Ağustos tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan karar kapsamında, bir hafta vadeli ihale faiz oranını yüzde 14’den yüzde 13’e düşürdü.

Açıklanan karar piyasaları şaşırttı. Ekonomistlerin hemen hepsi sabit tutulmasını bekliyordu. Merkez Bankası, bu yılın ilk yedi toplantısında faizleri pas geçerken, sekizinci toplantıda 100 baz puan indirdi.

Bir sonraki faiz kararını 22 Eylül’de açıklayacak olan PPK, 21 Temmuz toplantısında küresel olarak artmaya devam eden enerji ve emtia fiyatlarının, enflasyondaki yükselişin en önemli sebeplerinden olduğunu bildirmişti.

Resesyon ve Jeopolitik Risk Vurgusu Yapıldı

Açıklamada jeopolitik risklerin bütün dünyada iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisine değinilirken, “Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin uyguladığı bazı çözümlerle bazı sektörlerdeki arz sıkıntılarının azaldığı fakat küresel olarak üretici ve tüketici fiyatlarındaki artış eğiliminin sürdüğü belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bu doğrultuda merkez bankalarının enflasyondaki yükselişin beklenenden daha uzun süreceğine dair yorumları hatırlatıldı.

Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş Cari Denge için Risk Olmaya Devam Ediyor

Enerji fiyatlarındaki yüksek seyrin ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme ihtimalinin cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğu belirtildi.

Enflasyondaki yükselişte enerji maliyetlerinin yanında, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumları ile gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki yükselişlerin etkili olmaya devam ettiği bildirildi.

Ekonomik aktivitelerin üçüncü çeyrekte bir miktar ivme kaybettiği belirtilen PPK özet metninde, kurulun 100 baz puanlık faiz indirimi kararı aldığının altı çizildi.

Merkez Bankası’nın liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam ettiği, yüzde 5 hedefine ulaşıncaya ve fiyat istikrarı sağlayıncaya kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.