Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Politika Faizi Temmuz’da da Sabit Tutuldu

Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı. Faiz değişikliği yapmayan bankanın karar metninin ayrıntıları şöyle:
TCMB Açıkladı: Politika Faizi Temmuz’da da Sabit Tutuldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde, gözler bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararlarına çevrilmişti. Piyasaların yakın markajında olan 21 Temmuz Para Politikası Kurulu (PPK) kararları açıklandı.

Buna göre piyasaların beklediği gibi faiz oranında bu toplantıda da değişiklik yapılmadı. Banka bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14,00 olarak sabit bıraktı.

Haziran ayında da faiz değişikliği yapılmamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yılın altıncı toplantısından önce paylaştığı düşük faizden yana olduğunu gösteren mesajlarının ardından, piyasalar Temmuz’da da faiz artışı beklemiyordu.

Karar öncesinde 17,72’nin üzerini gören dolar kuru, açıklamanın yapıldığı saat 14.00 sırasında 17,69 seviyesinde.

Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantının basın duyurusunda, jeopolitik risklerin sürmesinin tüm dünyada iktisadi faaliyetin daha da zayıflamasına sebep olduğu belirtildi. Bu durumun resesyon ihtimalini artırarak, büyüme tahminlerinin aşağı yönde güncellenmesine yol açtığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Gıda güvenliği tehdidi, ticaret yasakları, emtia fiyatlarındaki yüksek ve oynak seyrin, temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz sorununun üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açtığının altı çizildi.

Resesyona Girme Olasılığı Vurgusu

Resesyona Girme Olasılığı Vurgusu
Kaynak: Twitter

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtilen açıklamada, “Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar.” denildi.

Büyüme üzerindeki dış talebin etkisinin devam ettiği, turizm gelirlerinin cari işlemler dengesini iyileşme yönünde etkilediği belirtildi. Ancak enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığının cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğu söylendi.

Cari dengenin sürdürülebilir seviyede kalmasının fiyat istikrarı için önemli olduğu belirtilen raporda, kurulun güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayacağı, gerekli görüldüğü takdirde ilave tedbirleri devreye sokacağı açıklandı.

Enflasyonun; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlardan kaynaklandığı belirtildi.

Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımların yanında dezenflasyonist sürecin başlayacağı öngörüsüyle, politika faizinin sabit tutulmasına karar verildiği bildirildi.

Merkez Bankası’nın liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiği, yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.