Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Haziran Toplantısında da Faizleri Pas Geçti

Merkez Bankası piyasaların dört gözle beklediği faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu, yılın altıncı toplantısında hangi kararları aldı? İşte cevabı;
TCMB Haziran Toplantısında da Faizleri Pas Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK), 23 Haziran tarihli toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda alınan karar kapsamında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildi.

Banka 2021 Aralık ayından bu yana faiz değişikliğine gitmiyor. Bugünkü toplantıda da piyasanın beklentisi sabit bırakılması yönündeydi. Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14’ü sabit bırakılacağını, bir tanesi ise 100 baz puanlık indirim yapılacağını öngörmüştü.

Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ve Taha Çakmak, Mustafa Duman, Emrah Şener, Yusuf Tuna kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda devam eden jeopolitik risklerin iktisadi faaliyetlerde aşağı yönlü riskleri sabit tuttuğu ve belirsizliği artırdığı ifade edildi.

Buna bağlı olarak önümüzdeki dönemde küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü güncellenmeye devam edildiği belirtildi. Küresel gıda güvensizliği ile artan belirsizliklerin; emtia fiyatlarını yükselttiği, gıda ve enerji gibi önemli sektörlerde arz sıkıntısına yol açarak tüketici fiyatlarının artmasına yol açtığı kaydedildi.

Küresel yüksek enflasyonun, enflasyon beklentilerinin ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtilen açıklamada, artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu nedeniyle yüksek seyrin beklenenden daha uzun süreceği öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Cari İşlemler Dengesinde Riskler Devam Ediyor

Cari İşlemler Dengesinde Riskler Devam Ediyor
Kaynak: Twitter

Merkez bankalarının küresel finans piyasalarında artan belirsizlik nedeniyle, yeni araçlarla çözüm arayışına girdiği belirtilirken, cari dengedeki risklere değinildi.

Cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmeler olsa da enerji fiyatlarından kaynaklanan risklerin devam ettiğine dikkat çekildi. Cari dengenin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi için fiyat istikrarının önemli olduğu vurgulandı.

Enflasyondaki yükselişte; artan enerji maliyetlerinin, ekonomik temellerden uzak fiyatlamaların, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışın oluşturduğu negatif arz şoklarının etkili olmaya devam edeceği söylendi.

TCMB’nin fiyat istikrarının sürdürülebilir hale gelmesi, liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirme sürecinin devam ettiği bildirildi.

Kurulun yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceği yinelendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.