Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Açıkladı: Perakende Sektöründe Güven Düştü

TÜİK, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde kayda geçen güven endekslerini açıkladı. Ekim ayında sektörlerin güvenine ilişkin gelişmeler dikkat çekti.
TÜİK Açıkladı: Perakende Sektöründe Güven Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2023 döneminin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini paylaştı. Yılın son çeyreğine girişte mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksleri düşüş eğilimini iki sektörde yükselişle kırsa da perakende ticarette ters köşe görüldü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ekim ayında perakende ticaret sektöründe yüzde 3,3 oranında azaldı. Hizmet sektöründe ise yüzde 0,5, inşaat sektöründe yüzde 0,9 ile sınırlı artış kaydetti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayına kıyasla Ekim ayında hizmet sektöründe 113,6, perakende ticaret sektöründe 113,9 ve inşaat sektöründe 89,1 değerinde gerçekleşti.

Sınırlı artış yaşansa da art arda düşen inşaat sektöründe Mayıs ayından sonra görülen yukarı yönlü hareketin devamı geldi.

Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Güven endekslerinin Ekim ayındaki değişim oranları ele alındığında en çok yüzde 3,9 ile perakende ticaret sektöründe gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi düştü.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Düşüş eğilimde olan sektörel güven endekslerinde Eylül ayında iki sektörde güven tazelenmiş ancak hizmet sektöründe düşüş yaşanmıştı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında hizmet sektöründe 113,0, perakende ticaret sektöründe 117,7 ve inşaat sektöründe 88,3 değerini almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.