Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Perakende Sektöründe Güven Düştü

TÜİK, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde kayda geçen güven endekslerini açıkladı. Ekim ayında sektörlerin güvenine ilişkin gelişmeler dikkat çekti.
TÜİK Açıkladı: Perakende Sektöründe Güven Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2023 döneminin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini paylaştı. Yılın son çeyreğine girişte mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksleri düşüş eğilimini iki sektörde yükselişle kırsa da perakende ticarette ters köşe görüldü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ekim ayında perakende ticaret sektöründe yüzde 3,3 oranında azaldı. Hizmet sektöründe ise yüzde 0,5, inşaat sektöründe yüzde 0,9 ile sınırlı artış kaydetti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayına kıyasla Ekim ayında hizmet sektöründe 113,6, perakende ticaret sektöründe 113,9 ve inşaat sektöründe 89,1 değerinde gerçekleşti.

Sınırlı artış yaşansa da art arda düşen inşaat sektöründe Mayıs ayından sonra görülen yukarı yönlü hareketin devamı geldi.

Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Güven endekslerinin Ekim ayındaki değişim oranları ele alındığında en çok yüzde 3,9 ile perakende ticaret sektöründe gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi düştü.

GCM Yatırım Banner

Düşüş eğilimde olan sektörel güven endekslerinde Eylül ayında iki sektörde güven tazelenmiş ancak hizmet sektöründe düşüş yaşanmıştı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında hizmet sektöründe 113,0, perakende ticaret sektöründe 117,7 ve inşaat sektöründe 88,3 değerini almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın