Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Azaldı

TÜİK raporuna göre Mayıs ayında güven endekslerinde hizmet sektöründe düşüş gerçekleşirken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükselme kaydedildi. Detaylar haberde..
TÜİK Açıkladı! Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün içinde birçok önemli veri açıkladı. Bunlardan biri de Mayıs ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı. Söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksi aylık bazda hizmet sektöründe düşerken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldi.

TÜİK raporuna göre söz konusu dönemde hizmet sektöründe yüzde 0,6’lık azalma kaydedildi. Bunun yanında perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4’lük, inşaat sektöründe yüzde 4,3’lük yükseliş saptandı.

Kurum geçen ay raporunda aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,1’lik artış olduğunu perakende ticaret sektöründe yüzde 1,3 ve inşaat sektöründe ise yüzde 0,1 azalış gerçekleştiğini açıklamıştı.

İnşaat Sektöründe Gelecek 3 Aylık Dönemde Çalışan Sayısı Beklentisi Arttı

Mevsim etkisinden arındırılmış güven endekslerinin değişim oranları incelendiğinde Mayıs ayında en fazla artış yüzde 5,5 ile inşaat sektöründe gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi oldu. Bunun yanında perakende ticaret sektöründe gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi yüzde 3,0 arttı.

Mevsim Etkilerinden Arındırılmış Güven Endeksleri TÜİK
Kaynak: TÜİK

Mayıs ayında artışların aksine en fazla azalış yüzde 3,6 ile hizmet sektöründe gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisinde gerçekleşti. Ayrıca perakende ticaret sektöründe mevcut mal stok seviyesi yüzde 2,4 azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın