Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güven Endeksleri Perakende Ticaret ve İnşaat Sektöründe Düştü

TÜİK tarafından aylık açıklanan güven endeksleri, hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü. Raporun detayları haberde;
Güven Endeksleri Perakende Ticaret ve İnşaat Sektöründe Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin Nisan ayı güven endeksleri açıklandı. Rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Nisan’da aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,1 artış kaydetti.

Hizmet sektöründeki artışa rağmen mevsimsel etkilerden arındırılmış güven endeksi perakende ticaret sektöründe yüzde 1,3 ve inşaat sektöründe ise yüzde 0,1 azaldı.

Geçen ay açıklanan Mart ayı raporunda mevsimsel etkilerden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 1,1 artarken, perakende ticaret sektöründe yüzde 4,4 ve inşaat sektöründe ise yüzde 1,5 azalmıştı.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış güven endeksleri değişim oranları incelendiğinde hizmet sektöründeki son 3 aylık dönemdeki iş durumu yüzde 0,1 düştü. Son 3 aylık dönemdeki hizmetlere olan talep ise yüzde 1,9 yükseldi. Gelecek 3 aylık dönemdeki hizmetlere olan talep beklentisi Mart ayındaki yüzde 7’lik artışa karşı Nisan’da yüzde 1,5 arttı.

Mevsimsel Etkilerden Arındırılmış Nisan Ayı Güven Endeksleri
KAYNAK: TÜİK

Perakende ticaret sektörünün Mart raporunda son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar yüzde 3,7, mevcut mal stok seviyesi yüzde 3,5 düştü.  Perakende ticaret sektörünün gelecek 3 aylık dönemdeki iş hacmi-satış beklentisi ise yüzde 3,2 arttı.

GCM Yatırım Banner

Mevsimsel etkilerden arındırılmış güven endeksleri değişim oranlarının inşaat sektöründeki değişimlerine göre Nisan’da alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi yüzde 0,2, gelecek 3 aylık toplam çalışan sayısı beklentisi ise yüzde 0,1 azaldı.

Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek dönemdeki iyimserliğini, 100’den küçük olmasıysa kötümserliğini gösteriyor. Mart ayı raporunda inşaat sektörü 88,5, perakende ticaret sektörü 117,7, hizmet sektörü ise 116,8 değerini aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın