Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güven Endeksi Mart’ta Sadece Hizmet Sektöründe Yükseldi

TÜİK Mart ayına ait hizmet, perakende ve inşaat olmak üzere üç ana sektörün güven endekslerini açıkladı. Güven endeksleri raporunun detayları haberde;
Güven Endeksi Mart’ta Sadece Hizmet Sektöründe Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin Mart ayına ilişkin güven endeksleri açıklandı. Rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mart’ta aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,1 artış kaydetti.

Hizmet sektöründeki artışa karşılık mevsimsel etkilerden arındırılmış güven endeksi perakende ticaret sektöründe yüzde 4,4 ve inşaat sektöründe ise yüzde 1,5 azaldı.

Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek dönemdeki iyimserliğini, 100’den küçük olmasıysa kötümserliğini gösteriyor. Mart ayı raporunda inşaat sektörü 88,5, perakende ticaret sektörü 117,7, hizmet sektörü ise 116,8 değerini aldı.

Şubat’ta inşaat, hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde mevsim etkilerinden arındırılmış güven hizmette yüzde 2,2, perakende ticarette yüzde 2,4 ve inşaat sektöründe ise yüzde 3,6 azalmıştı.

Mevsimsel Etkilerden Arındırılmış Güven Endeksi Mart Ayı
KAYNAK: TÜİK

Hizmet sektöründeki son 3 aylık dönemdeki iş durumu ve hizmetlere olan talep gerilerken, gelecek 3 aylık dönemdeki hizmetlere olan talep beklentisi yüzde 7 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Perakende ticaret sektörünün Mart raporunda son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve gelecek 3 aylık dönemdeki iş hacmi-satış beklentisi düştü.

İnşaat sektörünün güven endeksindeki alt kalemler incelendiğinde Mart’ta alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi yüzde 0,6 artarken, gelecek 3 aylık toplam çalışan sayısı beklentisi ise yüzde 3,3 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın