Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnşaat Sektörü Şubat’ta da Kötümser Kalırken Deprem Vurgulandı

Şubat ayında inşaat, hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde güven ne durumda? Türkiye İstatistik Kurumu yanıtladı...
İnşaat Sektörü Şubat’ta da Kötümser Kalırken Deprem Vurgulandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın ilk ayında karmaşık bir tablo çizen sektörel güven endeksleri için Şubat verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 2,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 2,4 ve inşaat sektöründe yüzde 3,6 azaldı.

İnşaat sektörü 89,8 değerini alırken perakende ticaret 123,1, hizmet sektörü ise 115,5 seviyesinde gerçekleşti.

Şubat’ta Tüm Sektörlerde Güven Azaldı

Şubat'ta Tüm Sektörlerde Güven Azaldı
Kaynak: TÜİK

Bununla birlikte endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise kötümserliği  gösterdiği için yalnızca kötümser tek sektör inşaat oldu.

Rapora, uygulama dönemi her ayın ilk iki haftası olan işyeri eğilim anketlerinin Şubat’ta yüzde 42’sinin deprem öncesi cevaplandığına dikkat çekildi.

Ocak’ta hizmet sektöründe yüzde 1,7 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 1 azalış olurken inşaat sektöründe yüzde 0,6 artış yaşanmıştı.

Şimdi Kayıt Olun

Şubat ayında Hizmet sektörünün son 3 aylık iş durumu, son 3 aylık dönemde hizmetlere talep ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi geriledi.

Yani hizmet sektörün altındaki tüm endekslerde azalış oldu. Perakende ticarette son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satış beklentisi azalırken mevcut mal stok seviyesi arttı.

İnşaat güven endeksinin alt kalemi olan alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek 3 aylık toplam çalışan sayısı beklentisi ise azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.