Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güven Endeksi Eylül’de Hizmet Sektöründe Azaldı

TÜİK, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde kayda geçen güven endekslerini açıkladı. Eylül ayında iki sektörde güvenin tazelendiği görüldü.
Güven Endeksi Eylül’de Hizmet Sektöründe Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2023 döneminin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini yayımladı. Yılın üçüncü çeyreğinin kapanışında mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksleri düşüş eğilimini perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki yükselişle kırdı.

TÜİK verilerine göre Eylül ayında güven endeksi aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 2,0 düşerken perakende ticaret sektöründe yüzde 3,0 ve inşaat sektöründe yüzde 1,0 arttı. Böylece art arda düşen inşaat sektöründe Mayıs ayından sonra yukarı yönlü hareket kayda geçti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül 2023 döneminde hizmet sektöründe 113,0 değerini, perakende ticaret sektöründe 117,7 değerini ve inşaat sektöründe 88,3 değerini aldı.

Ağustos ayı verilerinde mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksi 3 sektörde de azalış seyrini sürdürmüştü. Bir önceki verilerde hizmet sektöründeki güven endeksinde aylık düşüş yüzde 1,7, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4 ve inşaat sektöründe yüzde 0,7 olmuştu.

Eylül Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Güven endekslerinin değişim oranları incelendiğinde Eylül’de en çok yüzde 6,5 ile perakende ticaret sektöründe gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Hizmet sektöründe gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi yüzde 4,2 daraldı. İnşaat sektöründe gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 3,7 artış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.