Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güven Endeksi 3 Sektörde de Azalış Seyrini Sürdürdü

TÜİK raporuna göre Ağustos ayında güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründe azaldı. Detaylar haberde...
Güven Endeksi 3 Sektörde de Azalış Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı. Söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründe düştü.

TÜİK raporuna göre Ağustos’ta hizmet sektöründe güven endeksi aylık bazda 1,7, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4, inşaat sektöründe ise yüzde 0,7 azaldı.

Temmuz ayında güven endeksi aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 0,6, perakende ticaret sektöründe 2,6 ve inşaat sektöründe yüzde 0,9 azalmıştı.

Mevsim Etkilerinden Arındırılmış Güven Endeksleri TÜİK
Kaynak: TÜİK

Mevsim etkisinden arındırılmış güven endekslerinin değişim oranları incelendiğinde Ağustos ayında en fazla artış yüzde 2,6 ile perakende ticaret sektörü güven endeksinde gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisinde gerçekleşti.

Bunun yanında en fazla azalış yüzde 2,7 ile hizmet sektörü güven endeksi son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talepte saptandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.