Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sektörel Güven Endeksleri Temmuz’da Eksiyi Gösterdi

TÜİK, Temmuz ayında hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde kayda geçen güven endekslerini paylaştı. Verilerde tüm sektörlerde güvenin düştüğü görüldü.
Sektörel Güven Endeksleri Temmuz’da Eksiyi Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2023 döneminin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini paylaştı. Yılın üçüncü çeyreğine girişte mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksleri düşüş eğiliminde oldu.

TÜİK verilerine göre Temmuz ayında güven endeksi aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 0,6, perakende ticaret sektöründe 2,6 ve inşaat sektöründe yüzde 0,9 azaldı

Haziran ayı verilerinde mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken, inşaat sektöründe düşüş yaşamıştı.

Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Güven endekslerinin değişim oranları ele alındığında Temmuz ayında en çok yüzde 6,0 ile perakende ticaret sektöründe gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi düştü.

Hizmet sektöründe gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi yüzde 1,7 azaldı.

İnşaat sektöründe gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 2,3 düşüş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu