Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haziran’da İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Azaldı

TÜİK raporuna göre Haziran ayında güven endekslerinde hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde artış gerçekleşirken, inşaat sektöründe düşüş kaydedildi.
Haziran’da İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı. Söz konusu dönemde mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken inşaat sektöründe düştü.

TÜİK raporuna göre Haziran’da güven endeksi aylık bazda  hizmet sektöründe yüzde 0,6’lık ve  perakende ticaret sektöründe yüzde 0,9’luk artış saptandı. Bunun aksine inşaat sektöründe güven endeksi yüzde 3,5 azaldı.

Mayıs ayında mevsim etkisinden arındırılmış güven endeksi aylık bazda hizmet sektöründe düşerken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükselmişti.

TÜİK Mevsim Etkisinden Arındırılmış Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Mevsim etkisinden arındırılmış güven endekslerinin değişim oranları incelendiğinde Haziran ayına en fazla artış yüzde 2 ile perakende ticaret sektöründe gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi oldu.

Bunun aksine inşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde yüzde 4,7’lik azalma saptandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.