Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

The Economist’ten Küresel Konut Krizi Uyarısı: Fiyatlar Düşecek mi?

The Economist dergisi küresel piyasalarda yaşanan duruma atıfta bulundu ve konut krizi yaşanacağını öne sürdü. Detaylar geliyor...
The Economist’ten Küresel Konut Krizi Uyarısı: Fiyatlar Düşecek mi?
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomi 2022 yılının gelmesi ile beraber yüksek enflasyon ve beraberindeki faiz artırımları ile beraber durgunluk endişelerinin artmasına tanık oluyor. Londra merkezli haftalık haber dergisi The Economist, konut fiyatlarında küresel bir krizin yaklaştığı uyarısında bulundu.

Dergi yaşanan konut krizinden zarar gören çok sayıda insan olacağını iddia etti. Ev fiyatlarının bugüne kadar artış kaydettiğine atıfta bulunulan makalede, pandemi sonrasında bu artışın daha da hızlandığına yer verildi.

Gayrimenkul Zenginlerine Uyarı

The Economist varlıklarının büyük bölümü gayrimenkulde olan kişiler için gergin olma vaktinin geldiğini belirterek, ev fiyatlarının dokuz büyük ekonomide düştüğün ve bazı piyasalarda bunun tehlikeli boyutlara ulaştığını bildirdi.

Bunun etkilerinin Kanada’da da görüldüğünü belirten dergi, ülkede ev fiyatlarında yüzde 9 azaldığını vurguladı. Bunun 2008 yılında olduğu gibi küresel bir mali krize neden olmayacağına yer verilirken, bir grup insanda büyük kayıplar yaratacağı kaydedildi.

Kanada’da bu yıl içerisinde konut satışlarında yüzde 40’a yaşanan düşüşler yaşanabileceği tahmini yapıldı. En büyük ekonomi olan ABD’de ise Eylül ayında yüzde 20’nin üzerinde düşüş meydana geldi.

GCM Yatırım Banner

Konut fiyatlarındaki düşüşün büyümeyi de olumsuz etkileyeceği kaydedilen yazıda, dünya çapındaki tüm konutların değerinin yaklaşık 250 trilyon dolar olduğuna dikkat çekildi.

The Economist konut satışlarına düşüşte başlıca nedeni olarak merkez bankalarının faiz artırımlarını gösterdi. Borçlu kişilerin satın alma gücünün azaldığına yer verilen yazıda, yeni alıcıların ev sahibi olmalarının zorlaştığı kaydedildi.

En Kötüsü Çin’de Yaşanacak

The Economist dünya genelinde yaşanacak konut krizinden en çok Çin’in etkileneceğini öne sürdü. Ülkedeki emlak devi Evergrande’nin iflasın eşiğine gelmesi ile beraber çok sayıda konut alıcılara teslim edilemedi ve kredi boykotları yaşandı.

Güney Kore ve İskandinav ülkelerinde de konut krizi etkisinin daha fazla hissedileceği belirtildi. Konut satışlarında Eylül ayında Türkiye’de de belirgin bir düşüş yaşanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre konut satışlarında yıllık bazda yüzde 20’yi aşan düşüş meydana gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.