Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Konut Satışlarında FED Etkisi! Eylül’de Düşüş Derinleşti

FED'in sıkılaşma döngüsüyle artan faiz oranları, ABD konut piyasasını baskılamaya devam ediyor. İkinci el konut satışlarında düşüş, Eylül'de derinleşti.
ABD Konut Satışlarında FED Etkisi! Eylül’de Düşüş Derinleşti
Yorum

ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaşma döngüsü, dünyanın en büyük ekonomisinin konut piyasasını kötü etkiliyor. Ülkenin izlenen verilerinden mevcut konut satışları, FED baskısının etkisini bir kez daha gösterdi.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR) bugünkü raporuna göre ABD’de ikinci el konut satışları, Eylül’de yüzde 1,5 azalarak 4,71 milyona geriledi. Böylelikle Mayıs 2020 sonrası yeni en düşük seviyesini kaydetti.

Eylül verileri, faiz oranlarındaki sürekli artış nedeniyle mevcut konut satışlarında art arda yedinci düşüşe işaret etti. Aynı zamanda Ağustos’taki yüzde 0,4 düşüşün ardından geldi.

Eylül’de ortalama mevcut konut satış fiyatı bir yıl öncesine göre yüzde 8,4 artışla 384 bin 800 dolara yükseldi. Satılmayan mevcut konutların envanteri ise Eylül ayı sonunda üst üste ikinci ayında azalarak 1,25 milyona geriledi.

NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun, rapora ilişkin şu değerlendirmesiyle dikkat çekti:

“Konut sektörü, faiz oranlarındaki sürekli artış nedeniyle bir düzenleme geçirmeye devam ediyor. Ülkenin pahalı bölgeleri özellikle sıkıntıyı hissediyor ve satışlarda daha büyük düşüşler görüyor.”

Bununla birlikte zayıf satışlara rağmen, sınırlı envanter nedeniyle evlerin dörtte birinden fazlasının liste fiyatının üzerinde sattığı çoklu tekliflerin sürdüğünü belirtti.

“Mevcut arz eksikliği, stok seviyelerinin bugünkünden dört kat daha yüksek olduğu 2008’den 2010’a kadar önceki büyük piyasa düşüşüyle büyük bir zıtlığın altını çiziyor.” dedi.

Bu arada Eylül’de üçüncü ardışık 75 baz puanlık artırımını yapan FED’in artırımlarını sürdürmesi ve gelecek yıl yüzde 4,75’e çıkarması bekleniyor. Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari de bu hafta yaptığı bir açıklamada faizin yüzde 4,75’e yükseltilmesi gerekeceğini yineledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu