Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Konut Sektöründen FED’e Çağrı: Krizi Ele Alın

Dünyanın en büyük ekonomisinin beklenen verilerinden konut fiyat endeksi açıklandı. Beklentilerden kötü gelen rakam sonrası FED değerlendirmesi dikkat çekti.
ABD Konut Sektöründen FED’e Çağrı: Krizi Ele Alın
HABER GİRİŞ

Bugünkü bir diğer önemli veri olan sanayi üretiminin aksine ABD Ulusal Konut Üreticileri Birliği (NAHB) istatistikleri tahminlerden kötü geldi. Buna göre NAHB konut piyasası endeksi, 2022 yılının Ekim ayında üst üste 10. ayında azalarak 38’e düştü.

Rakam, 43 yönündeki piyasa tahminlerinin altında geldi. Bu, 2020 baharında pandeminin başlaması dışında Ağustos 2012’den sonra en düşük okumayı işaretledi.

Okuma, yükselen faiz oranlarının, inşaat malzemeleri darboğazlarının ve yükselen ev fiyatlarının konut piyasasını zayıflatmaya devam ettiğine dair bir başka işaret olarak yorumlandı.

Üç konut piyasası endeksi bileşeninin tümü Ekim ayında düşüş kaydetti. Mevcut satış koşulları dokuz puan azalarak 45’e, önümüzdeki altı aydaki satış beklentileri 11 puan azalarak 35’e ve potansiyel alıcı trafiği altı puan azalarak 25’e indi.

NAHB Başkanı Jerry Konter, “Yüzde 7’ye yaklaşan yüksek ipotek oranları, özellikle ilk kez ve ilk nesil potansiyel ev alıcıları için talebi önemli ölçüde zayıflattı” dedi.

NAHB Baş Ekonomisti Robert Dietz ise Eylül’de bir kez daha 75 baz puan artırım yapan ve agresif politikalarını sürdürme taahhüdünü yineleyen ABD Merkez Bankası (FED) politikalarına atıfla şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bu durum sağlıksız ve sürdürülemez. Politika yapıcılar bu kötüleşen konut satın alınabilirliği krizini ele almalı. Bu, 2011’den bu yana tek ailelik başlangıçlarda düşüş görülen ilk yıl olacak. Ve Federal Rezerv’in eylemleri nedeniyle devam eden yüksek faiz oranlarına ilişkin beklentiler göz önüne alındığında, 2023’te konut daralması devam ederken tek aile binalarınsa ilave düşüşler görülmesi öngörülüyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.