Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük Ekonomisi için Resesyon Tarihi Verildi

Moody's Analytics Baş Ekonomisti, dünyanın en büyük ekonomisinin ne zaman resesyona gireceğini açıkladı. Vatandaşlara hazırlanmaları için tavsiyede bulundu.
Dünyanın En Büyük Ekonomisi için Resesyon Tarihi Verildi
HABER GİRİŞ

Küresel sıkılaşma dalgaları, artan enflasyon, azalan harcamalar ve savaşın yarattığı olumsuzluklar, pandemiden toparlanmayı sekteye uğrattı. Covid-19’un 2020 ve 2021’e damgasını vurmasının ardından 2022, pandeminin de eklendiği bu zorluklarla birlikte ilerliyor.

Ardışık iki çeyreklik daralma anlamına gelen resesyon ise son dönemin en çok konuşulan konularından. Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi birçok kurum dünyayı resesyon için uyarırken uzmanlar da kasvetli tahminlerde bulunuyor.

Onlardan bir tanesi de Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi oldu. Zandi, CNBC ile yaptığı röportajda yılın ilk yarısında bir durgunluk yaşanmadığını söyleyen Zandi, ufukta bir durgunluk konusunda uyardı.

İstihdam seviyelerini resesyonun en önemli göstergeleri olarak nitelendirdi. Bununla birlikte yüzde 3,5 gibi düşük bir işsizlik oranıyla, arka arkaya iki çeyrek negatif büyümenin tek başına bir resesyon için yeterli olduğu görüşünü desteklemedi.

Önümüzdeki günlerde işten çıkarmaların artmasını beklediğini belirterek FED’in faiz artırmayı sürdürecek olmasına atıfla, “Bu tür düşük işsizlikle enflasyon bir sorun olmaya devam edecek” dedi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda, yükselen fiyatlar geri çekilmezse inatçı enflasyondan kurtulmanın tek yolunun ekonomiyi resesyona sokmak olacağını ekledi. Zandi, resesyon olursa bunun muhtemelen 2023’ün ikinci yarısına kadar gerçekleşmeyeceğini öngördü.

Bir resesyona hazırlanmak hakkında ise Amerikan vatandaşlarına, genellikle olduğu gibi harcama, tasarruf ve yatırım yapmaları ancak temkinli kalmalarını önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın