Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’nin Son Raporunda 2023 Uyarısı: En Kötüsü Henüz Gelmedi!

IMF'den tüm dünyaya 2023 uyarısı geldi. Son tahminlerini paylaşan uluslararası kuruluş, "en kötüsü henüz gelmedi" diyerek karamsar beklentilerini paylaştı.
IMF’nin Son Raporunda 2023 Uyarısı: En Kötüsü Henüz Gelmedi!
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası ile yıllık toplantılarına dün başlayan Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomi için tahminlerini paylaştı. En kötüsünün henüz gelmediği konusunda uyardı. Temmuz ayında gelecek yıl küresel büyümenin yüzde 2,9 olacağını öngören IMF, bir kez daha aşağı yönlü revizyonlar yaparak karamsar tahminler verdi.

2023’te küresel büyümenin yüzde 2,7’ye yavaşlayacağını, bu yıl ise küresel gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 3,2 olacağını belirtti. Aynı zamanda 2023’ün dünya çapında milyonlarca insan için bir durgunluk gibi hissedileceği konusunda uyardı.

Bugünkü Dünya Ekonomik Görünüm raporunda IMF, şu ifadelerle dikkat çekti:

“Küresel büyümenin 2021’deki yüzde 6’dan 2022’de yüzde 3,2’ye ve 2023’te yüzde 2,7’ye yavaşlaması bekleniyor. Bu, küresel mali kriz ve COVID-19 pandemisinin akut aşaması dışında 2001’den bu yana en zayıf büyüme profili.”

Küresel ekonominin, enflasyon, yaşam pahalılığı krizi, çoğu bölgede sıkılaşan finansal koşullar, Çin’de yavaşlama, devam eden pandemi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi
faktörlerden darbe aldığına işaret etti. Tırmanan enflasyon için de iyimser öngörülerde bulunmadı.

GCM Yatırım Banner

Küresel enflasyonun 2021’de yüzde 4,7’den 2022’de yüzde 8,8’e yükseleceğini belirtti. Ancak tahminlerinin 2023’te yüzde 6,5’e ve 2024’te yüzde 4,1’e gerileyeceğini gösterdiğini ekledi.

Uluslararası kuruluş para politikasının, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için rotada kalması ve maliye politikasının para politikasıyla uyumlu yeterince sıkı bir duruş sürdürürken, yaşam maliyeti baskılarını hafifletmeyi hedeflemesi gerektiğini savundu.

IMF tahminlerine göre 2023’teki yavaşlama geniş tabanlı olacak ve küresel ekonominin yaklaşık üçte birini oluşturan ülkeler bu yıl veya önümüzdeki yıl daralmaya hazırlanıyor.

IMF Küresel Ekonomik Görünüm
KAYNAK: IMF

En büyük üç ekonomi, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Euro Bölgesi duraklamaya devam edecek. Genel olarak, bu yılki şoklar, pandemi sonrası kısmen iyileşen ekonomik yaraları yeniden açacak. En kötüsü henüz gelmedi ve birçok insan için 2023 bir durgunluk gibi hissettirecek.

ABD için 2023 ve 2023 tahminleri sırasıyla yüzde 1,6 ve yüzde 1 büyüme olarak verilirken Euro Bölgesi için yüzde 3,1 ve yüzde 0,5 büyüme olarak verildi.

Euro Bölgesi’nin büyük ekonomilerinden Almanya ve İtalya’nın  gelecek yıl sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,2 daralacağı öngörüldü.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için 2022 ve 2023 tahminleri yüzde 3,7 büyüme oldu. Rusya’nın bu yıl yüzde 3,4, gelecek yıl yüzde 2,3 küçüleceği tahmin edildi. Uluslararası Para Fonu’nun Türkiye için GSYİH büyüme tahminleri ise sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 3 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.