Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Beklediği FED Faiz Kararı Açıklandı!

Küresel piyasaların beklediği karar açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı hangi yönde oldu?
Milyonların Beklediği FED Faiz Kararı Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), tüm dünyada küresel piyasaların nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. FED, yapılan kritik toplantı sonucunda faiz oranını 75 baz puan artırma kararı aldı. Böylelikle federal fon oranı yüzde 2,50’den 3,25’e ulaştı.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre göstergeler mütevazı bir büyümeye işaret ediyor. Fed, enflasyonun pandemiye bağlı arz ve talep dengesizliklerini, yüksek gıda ve enerji fiyatlarını, daha sert fiyat baskılarını yansıtacak şekilde yükseldiğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu aktarıldı. Savaştan kaynaklanan gelişmelerin enflasyon ve küresel ekonomik faaliyetler üzerindeki baskıyı artırdığı ifade edildi.

Komitenin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduğu ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon elde etmeyi amaçladığı vurgulandı. Banka, hedefler doğrultusunda federal fon oranı için hedef aralığını 3,25’e çıkarmaya karar verdi.

Banka’nın yüzde 2 enflasyon hedefine büyük önem verdiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamalara göre para politikası duruşu, ekonomik durumun etkilerini izlemeyi sürdürecek. Komite, hedeflere ulaşma konusundaki risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunu, uygun şekilde ayarlamaya hazır olacak. Banka’nın iş gücü piyasası koşullarını, enflasyon beklentilerini, finansal ve uluslararası gelişmeleri dikkate alacağı aktarıldı.

ABD’deki enflasyon oranları, Haziran’da yüzde 9,1, Temmuz’da yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. Ağustos ayında ise 8,1 olan beklentinin aksini işaret ederek yüzde 8,3 oranında geldi.

Enflasyonun yüksek seyirde olması, FED’in agresif faiz hamlesi yapacağına dair tahminleri artırmıştı. Ekonomistlerin beklentisi, FED’in 75 baz puan artış yapacağı yönündeydi.

Mayıs toplantısında 50, Haziran ve Temmuz ayında 75 baz puan artışı yapıldı. FED Yönetim Kurulu Üyesi Madis Muller, enflasyonun düşmediği takdirde daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini belirtmişti.

FED yetkilileri, karar açıklanmadan önce faiz artışının devam etmesi konusunda ısrarcı tavırlarına devam etmişti.

FED Başkanı Jerome Powell Jackson Hole Sempozyumu’nda, açıklamalarda bulunmuştu ve Eylül ayını işaret ederek faiz artırımının ne oranda olacağını verilere bağlı olduğunu söylemişti. Powell, bir süre daha kısıtlayıcı bir politikaya devam etmek zorunda olduklarını, enflasyonun yüzde 2’nin üzerinde seyrettiğini vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.