Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Mevcut Konut Satışları Ağustos’ta FED Etkisiyle Düştü

FED'in faiz politikası değişikliklerine en duyarlı sektör konut olarak öne çıkarken sıkılaşmanın etkileri piyasada görülüyor. Bugünkü veri durumu ortaya seriyor.
ABD’de Mevcut Konut Satışları Ağustos’ta FED Etkisiyle Düştü
Yorum

FED faiz kararı öncesinde ABD’nin en önemli ekonomik verisi açıklandı. Mevcut konut satışları, Ağustos’ta Temmuz’da göre yıllık yüzde 0,4 düşüşle 4,8 milyon oldu. Beklentiler aşılsa da rakam Mayıs 2020’den bu yana en düşük okuma olarak kayıtlara geçti.

Aynı zamanda bu yıl mevcut ev satışlarında art arda yedinci düşüş ayını işaretledi. Bu durum, konut alıcılarının artan ipotek oranları karşısında azalan iştahını yansıttı.

Satışlar, 2021 yılının Ağustos ayına kıyasla ise yüzde 19,9 azaldı.

ABD Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yayımlanan rapora göre ortalama mevcut konut satış fiyatı bir yıl öncesine göre yüzde 7,7 arttı ve 389,500 dolara çıktı.

Ardışık beş aylık artışın ardından, satılmayan mevcut evlerin envanteri Ağustos sonunda 1,28 milyona geriledi. Aydan aya satışlar, dört büyük ABD bölgesinde farklı eğilim gösterdi. İki bölge artış kaydederken, biri değişmedi, diğeri ise geriledi. Yıllık bazda ise satışlar tüm bölgelerde düştü.

Konut FED Politikalarına En Duyarlı Sektör

NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun, rapordaki açıklamasında sıkılaşan FED hakkında şöyle yorumda bulundu:

“Konut sektörü, Federal Rezerv’in faiz oranı politikası değişikliklerine en duyarlı ve en hızlı etkileri yaşıyor. Ev satışlarındaki yumuşaklık, bu yılki yükselen ipotek oranlarını yansıtıyor. Bununla birlikte, ev sahipleri, neredeyse olmayan sıkıntılı mülk satışları ve bir yıl öncesine göre hala yüksek olan ev fiyatları ile iyi durumdalar.”

Yun, önümüzdeki aylarda ve hatta önümüzdeki birkaç yıl boyunca envanterin sıkı kalacağını sözlerine ekledi. Bazı ev sahiplerinin, son yıllarda tarihsel olarak düşük ipotek oranlarına kilitlendikten sonra artık ticaret yapmak istemediklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu