Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım Üretici Enflasyonu Kasım’da Zirveyi Tazeledi

Küresel gıda fiyatlarında görülen düşüş eğilimi, Türkiye’deki verilerde okunmadı. Tarım ürünleri üretici enflasyonu Kasım’da yüzde yüzü aşan artışı sürdürdü.
Tarım Üretici Enflasyonu Kasım’da Zirveyi Tazeledi
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini yayımladı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre küresel gıda fiyat endeksi Kasım’da 10 aylık zirve düşüş gösterse de Türkiye’de durum aksi yönde oldu. Tarım ürünlerine dair üretici enflasyonu Kasım’da da artışı sürdürdü.

TÜİK’in Kasım ayı verilerine göre Tarım-ÜFE yıllık bazda 169,45, aylık bazda yüzde 7 oranında artış gösterdi.

Tarım-ÜFE Kasım’da bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 139,49, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 122,93 artış kaydetti.

Bir önceki raporda ise tarım-ÜFE Ekim’de yıllık bazda yüzde 163,32, aylık bazda yüzde 4,59 artış kaydetmişti.

Kasım Tarım-ÜFE
Kaynak: TÜİK

90 Maddeden 57’sinin Fiyatı Arttı

Kasım ayı raporuna göre Tarım-ÜFE verilerinde yer alan 90 maddeden 57’sinin ortalama fiyatında yükseliş görülürken, 29 maddenin ortalama fiyatında düşüş yaşandı.

Ana gruplarda aylık bazda tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 6,06, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 7,21 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 11,20 oranlarında artış görüldü.

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar ele alındığında; yüzde 87,24 ile koyun ve keçi ile bu hayvanların işlenmemiş süt ve yapağıları ve yüzde 110,22 ile lifli bitkiler oldu.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ele alındığında; yüzde 380,89 ile turunçgiller, yüzde 231,92 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu