Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım Enflasyonu Düşüyor: Ekim’de Seviye Yüzde 70’in Altında

Tarım ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarını ortaya koyan tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verileri açıklandı. Tarım enflasyonunda düşüş serisi onuncu ayda sürdü.
Tarım Enflasyonu Düşüyor: Ekim’de Seviye Yüzde 70’in Altında
Son Güncelleme: 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2023 döneminin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini paylaştı. Ağustos’ta yükseliş eğilimi gösterdikten sonra Eylül’de düşüşe geçen tarım enflasyonunda Ekim’de gerileme sürdü.

TÜİK verilerine göre Tarım-ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 1,13 azaldı. Yılın onuncu ayında Tarım-ÜFE’de yıllık artış ise yüzde 62,56 seviyesine çekildi.

Aralık ayına göre yapılan karşılaştırmada artış yüzde 44,93, 12 aylık ortalamalarda ise yüzde 85,35 oldu.

Ekim ayında kayda geçen çarpıcı düşüşle tarımdaki yıllık enflasyonda Temmuz’daki yüzde 62 seviyesine geri dönüldü.

Bir önceki verilerde Eylül’de Tarım-ÜFE’de artış aylık yüzde 4,47, yıllık yüzde 71,96 olmuştu.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası
Ekim Tarım-ÜFE
Kaynak: TÜİK

Sektörlerdeki aylık değişimler ele alındığında, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,31 düşüş olurken; ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,56, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 3,64 artış yaşandı.

Ana gruplardaki aylık değişimlerde, tek yıllık bitkisel ürünler yüzde 4,32 ve çok yıllık bitkisel ürünler yüzde 1,62 düşerken; canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler yüzde 3,11 yükseldi.

Sektörlerdeki yıllık değişimler incelendiğinde, yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla; yüzde 13,71 ile lifli bitkiler ve yüzde 21,20 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla; yüzde 168,05 ile yağlı meyveler ve yüzde 164,52 ile üzüm olarak kaydedildi. 2022’nin Ekim ayına göre düşüş gösteren tek alt grup yüzde 19,08 ile turunçgiller oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu