Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Üretici Enflasyonundaki Artış Eylül’de Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak yayımlanan tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Eylül ayı raporu açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Tarım Üretici Enflasyonundaki Artış Eylül’de Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Eylül 2023 dönemine ait Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini paylaştı. Buna göre Eylül ayında Tarım-ÜFE aylık bazda yüzde 4,47, yıllık bazda ise yüzde 71,96 oranında artış kaydetti.

TÜİK raporuna göre tarım üretici enflasyonu bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 46,58, on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 91,66 oranında yükseldi.

Bir önceki ay açıklanan Ağustos verilerine göre tarım üretici enflasyonu aylık bazda yüzde 3,83, yıllık bazda yüzde 76,35 yükselmişti.

Tarım Üretici Enflasyonu Yıllık Değişim Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Sektörel bazda tarım üretici enflasyonundaki aylık değişim incelendiğinde tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetler yüzde 4,50, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetleri yüzde 8,54 arttı. Buna karşılık balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde Tarım-ÜFE yüzde 1,23 oranında azaldı.

Ana gruplardaki aylık değişime bakıldığında tek yıllık bitkisel ürünler yüzde 3,28, çok yıllık bitkisel ürünler yüzde 4,74 ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler yüzde 6,10 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 26,19 ile pirinç hariç tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 50,65 ile çeltik olarak kaydedildi.

Alt gruplara bakıldığında yıllık artışın yüksek kaydedilenlerse yüzde 154,83 ile üzüm ve yüzde 146,92 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler olarak sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.