Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım Üretici Enflasyonu Ağustos’ta Artış Seyrini Sürdürdü

TÜİK’in raporuna göre Ağustos ayında Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi yıllık bazda yüzde76,35 arttı. İşte raporun detayları...
Tarım Üretici Enflasyonu Ağustos’ta Artış Seyrini Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini yayımladı. Temmuz ayında aylık bazda yüzde 8,03, yıllık bazda yüzde 62,48 artan Tarım-ÜFE, Ağustos’ta aylık bazda yüzde 3,83 yıllık bazda yüzde 76,35 arttı.

TÜİK tarafından yayımlanan rapora göre Tarım-ÜFE bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 40,31, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 97,21 arttı.

Sektör ve ana gruplara göre Tarım-ÜFE incelendiğinde aylık bazda  tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 4,03, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0,20 artış gerçekleşti. Balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde ise yüzde 0,30 azalış saptandı.

TÜİK Tarım-ÜFE Ağustos Yıllık Değişim Oranı
Kaynak: TÜİK

Ağustos’ta yıllık bazda tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 78,36, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 42,36 ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 45,76 artış görüldü.

Ana gruplara ise aylık bazda en fazla artış yüzde 9,17 ile çok yıllık bitkiler ürünlerde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 3,39’la canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler, yüzde 2,16’yla tek yıllık bitkisel ürünler geldi.

Tarım-ÜFE’nin alt grupları incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 146,04 ile senze ve kavun-karpuz, kök ve yumurtalarda gerçekleşti.

Alt gruplarda aylık bazda en fazla artış ise yüzde 13,87 ile tropikal ve subtropikal meyvelerde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu