Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Para Politikasında Sadeleşme ve Sıkılaşma Devam Edecek

Bakan Şimşek, TBB toplantısında önemli açıklamalarda bulunarak, para politikasında sadeleşme ve sıkılaşma adımlarının devam edeceğine yönelik mesaj verdi.
Şimşek: Para Politikasında Sadeleşme ve Sıkılaşma Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) toplantısına katıldı. Şimşek burada Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, küresel büyümenin zayıf seyrettiği bir dönemde olduğumuzu ve 5 yıl içinde büyümenin yüzde 3 civarında olmasının beklendiğini söyledi.

2022-2023 döneminde Türkiye’nin reel olarak yüzde 5,4 büyüdüğünü, 2023’te ise yüzde 4,5 civarında büyüme öngördüklerini belirtti.

“Para Politikasında Sadeleşme ve Sıkılaşma Adımları Devam Edecek”

Bunun yanında para politikasında başlatılan sadeleşme ve sıkılaşma adımlarının devam edeceğini söyledi. Bakan Şimşek, ekonomide yeniden bir dengeleme ihtiyacının çok açık olduğunu belirterek politika çerçevesinin bu ihtiyaca göre şekillendiğini kaydetti.

Ekonomi politikasında şeffaflık, tutarlılık ve uluslararası normlara uygunluğun temel hedeflerden biri olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kısa vadede önceliğin makro finansal istikrarın kalıcı bir şekilde tahsis edilmesi ve öngörülebilirliğin artırılması olduğunu söyledi.

Bunu yanında Türkiye ekonomisine yönelik beklentilerin olumlu yönde olduğunu ve ülkenin risk priminin 400 baz seviyesine gerilediğini bildirdi.

“Özel Sektör Bankaları Tüketici Kredilerine Odaklandığı Dönemi Geri Bırakmalı”

Bakan Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin daha olumlu perspektif sunmaya başladığını belirtti.

Sermaye piyasalarında fon akışının başladığını belirten Şimşek, “Tüm bu gelişmeler yurtdışı finansman erişimini kolaylaştırıyor. Bankacılık sektörümüz yüksek aktif kalitesi ve güçlü sermaye yapısıyla sağlıklı bir yapıya sahiptir.” dedi.

Karbon piyasasını kuracaklarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ürünlerinin katılım finansa uyumunu sağlayacaklarını kaydetti.

Özel bankalar hakkında konuşan Şimşek, “Özel sektör bankalarının geride kalmasının sebeplerini iyi biliyoruz. Sadece tüketici kredilerine odaklandığı dönem geride kalmalı. Artık bu sürdürülebilir değil. Reel sektörü desteklemek esas vazifemizdir.” açıklamasında bulundu. Cari açık konusuna değinerek, önümüzdeki dönemde cari açığın daha seçici bir şekilde azalacağını ve enflasyonun azalarak büyümelerin devamını arzuladıklarını bildirdi.

Bakan Şimşek bu gelişmelerin öncesinde dün Japon şirketlerin temsilcileriyle görüştü. Şirket temsilcilerinin yatırım iklimine ilişkin öneri ve tespitlerini dinledi. Şimşek, toplantının verimli geçtiğini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.