Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin CDS’i Hızla Düşerek 400 Sınırına İndi

Ekonomi yönetimine getirilen isimler ve pozitif adımlar piyasalara olumlu yansırken, Türkiye’nin risk priminde de düşüş oldu. CDS 400 puan sınırına geriledi.
Türkiye’nin CDS’i Hızla Düşerek 400 Sınırına İndi
HABER GİRİŞ

28 Mayıs seçimleriyle birlikte Türkiye ekonomi yönetimi anlamında yeni bir döneme girdi. Enflasyonun çok yüksek seviyelere gelmesi, Türk Lirası’nın hızla eriyen değeri, hanehalkının yüksek fiyatlar karşısında her gün daha da ezilmesi ekonomide köklü değişim yapılmasını zorunlu kıldı.

Bu doğrultuda ilk olarak Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı, Hafize Gaye Erkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Ardından son iki toplantıda politika faiz oranı yüzde 8,5’ten yüzde 17,50’ye yükseltildi.

Ortodoks politikalara geçiş adımı ve rasyonel zemin vurgusu Türkiye’nin kredi risk priminin yavaş yavaş düşmeye başlamasını sağladı. Dolar kuru her ne kadar 27 seviyelerinde seyretse de alınan kararlar diğer yandan Türkiye’ye olan güvenin yeniden oluşmasına yardımcı oldu.

Dün sabah Merkez Bankası Başkanı’nın enflasyon raporu sunumu vardı. Yıl sonu enflasyon beklentisini yükselttiklerini söyleyen Erkan’ın açık ve net ifadeleri piyasaya güven verdi.

Bugünkü Resmi Gazete’te yayımlanan karar ile Merkez Bankası yönetiminde köklü değişiklik yapıldı. Başkan yardımcılıklarına getirilen Osman Cevdet Akçay, Hatice Karahan ve Fatih Karahan isimleri son derece coşkuyla karşılandı.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistler ve piyasa profesyonelleri bu isimleri olumlu karşılarken, borsaya da pozitif yansıyacağına dikkat çekildi.

Nitekim bugün BIST 100 endeksi alımların hız kazanmasıyla 7000 puanı aştı.

Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak adlandırılan beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS) bu gelişmelerle düşüşe geçti. Son iki günde kaydedilen düşüş 30 baz puanı aşarken, 400 sınırına kadar çekildi.

Saat 14.30 itibarıyla Dolar/TL 26,95, Euro/TL 29,69, BIST 100 endeksi ise 6.987 puandan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.