Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’ye Yapılan Yeni Atamalar Ekonomistlerden Olumlu Not Aldı

Gece saatlerinde TCMB’ye yapılan başkan yardımcısı atamaları uzmanlar tarafından değerlendirildi. Detaylar haberde…
TCMB’ye Yapılan Yeni Atamalar Ekonomistlerden Olumlu Not Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) başkan yardımcılığı kadrosunda değişiklikler yapıldı. Önceki isimler görevden alınırken, yeni başkan yardımcıları Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan olarak belirlendi.

Yapılan atamalar ekonomistlerin gündemindeydi. Sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulunan ekonomistlerin büyük bölümü yeni başkan yardımcılarının doğru isimler olduğunu düşünüyor.

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, son dönemin en önemli atamalarının yapıldığını belirterek, “TCMB’nin tepe yönetimine yapılan bu liyakatli seçimlerin kurumun geneline yayılmasını temenni ediyorum. Yeni atanan arkadaşlara başarılar diliyor, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu

TCMB’de boş kalan son Başkan Yardımcılığı pozisyonuna içerden yetişmiş liyakatli bir uzmanın atanmasında büyük fayda olduğunu belirten Kara, yeni üst yönetim kendi konularında deneyimli ve birikimli olsa da bu takımın kurumsal yapıyı iyi bilen biri ile takviye edilmesinin başarı şansını artıracağını söyledi.

İngiliz ekonomist Timothy Ash’te TCMB’ye yapılan atamalarla ilgili değerlendirmede bulundu. Ash, atamaların pozitif göründüğünü belirterek, Cevdet Akçay’ın mükemmel bir ekonomist ve düşünür olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hatice Karahan’ın mükemmel bir isim ve Fatih Karahan’ın NY Fed’den olduğunu belirten Ash, “Bu, Türk merkez bankasında büyük bir değişiklik. Erdoğan’dan Erkan’a büyük güvenoyu.” değerlendirmesinde bulundu.

Tanınmış ekonomist Özgür Demirtaş da değerlendirmesinde, Cevdet Akçay’ın liyakatli bir atama olduğunu söyledi. Akçay’ın daha önce kendisinin bahsettiği isimlerden biri olduğunu vurgulayan Demirtaş, diğer kurumlar için liyakatli atamalar yapılması temennisini paylaştı.

Tunç Şatıroğlu ise politika faizinde enflasyonla mücadele için yeterli artış yapılmadığı sürece kişilerin ve söylemlerin enflasyonu düşürmeye yetmeyeceğini belirterek karamsar bir yorumda bulundu.

Sözcü Gazetesi ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı atamaların liyakate dayalı ve çok başarılı olduğunu belirterek, merkez bankasının bağımsız karar alacak hale geldiğine dikkat çekti.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı ve ekonomist Kerim Rota, TCMB’ye yakışan çok liyakatli ve önemli atamalar yapıldığını belirterek, “Güçlü liderler güçlü isimlerle yola çıkar. İlerisi için umutlanmamak mümkün değil. Tüm hocalara başarılar diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Borsa analisti Tuncay Turşucu da yapılan değişiklikleri olumlu gördüğünü belirtti ve “Cevdet Hoca’nın olması tam bir sürpriz oldu benim için. Yarın piyasaya pozitif etkisi olacaktır diye düşünüyorum.” paylaşımını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.