Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Erkan: Parasal Sıkılaştırma Süreci Başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtımını gerçekleştirdi.
TCMB Başkanı Erkan: Parasal Sıkılaştırma Süreci Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü enflasyon raporunu tanıttı. Enflasyon raporu tanıtımı için ilk kez kameralar karşısına geçen Erkan, TCMB’nin temel amacının fiyat istikrarı olduğunu, enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için parasal sıkılaştırma sürecine başladıklarını söyledi.

Parasal sıkılaştırmayı kademeli olarak güçlendireceklerinin mesajını veren Erkan, “Öngördüğümüz dezenflasyon öncesi geçiş sürecindeyiz. Dezenflasyon zeminini dikkatle oluşturuyoruz. Enflasyon kısa vadede bir yükseliş gösterebilir.” diye konuştu.

Enflasyon için 2024’ün İlk Çeyreğine İşaret Etti

Enflasyonda ana eğilimdeki iyileşmeyi, 2024 yılı ilk çeyreğinde hissedeceklerini belirten Erkan, sıkılaştırma etkisinin bir kısmının 2023 sonunda görülebileceğini ifade etti. Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyümenin eşlik edeceğini vurgulayan Erkan, küresel büyümenin zayıf seyrine devam ettiğini söyledi.

TCMB Başkanı Erkan, dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde, göreli fiyatlarda geçici düzeltmelerin yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacağını belirtti.

Bu süreçte enflasyonun ana eğiliminin ve beklentilerin tutarlı bir şekilde iyileşmeye başlayacağını belirtti. 2025 yılı sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak gördüklerini belirten Erkan, bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirliğin artacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyondaki gerilemede döviz kurundaki istikrar ve gerileyen küresel emtia fiyatlarının etkili olduğuna dikkat çeken Erkan, göstergelerin tüketimde ivmelenmeye işaret ettiğini, toplam arzın ise daha ılımlı seyrettiğini ifade etti.

Erkan, toplam talep koşullarının enflasyonist düzeyde seyrettiğini, talebin arzdan daha hızlı gelişmesinin enflasyon üzerinde risk oluşturduğun söyledi.

Seçici kredi adımlarının iç talebi dengeleyeceğini öngördüklerini aktaran Erkan, “Yılın ikinci yarısında cari işlemler dengesinde belirgin bir iyileşmeyi öngörmekteyiz.” diye konuştu.

Erkan: Tüm Araçlar Kullanılacak

TCMB Başkanı ücret artışlarının önümüzdeki birkaç ayda fiyatlara yansıyacağını aktardı ve “Hizmet enflasyonu mal enflasyonuna göre katılık arz etmektedir. Yayılım endeksi hizmet endeksi için tarihsel ortalamayı aşmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Parasal sıkılaştırma sürecinin döviz kurundaki istikrarı destekleyeceğini ve dezenflasyonun, enflasyon beklentilerinin çıpalanmasıyla hızlanacağını söyledi.

Fiyat istikrarının makro istikrarın olmazsa olmazı olduğunu, enflasyon beklentilerinin katılık gösterdiğini, bir süredir yükseldiğini ifade etti. Erkan, tüm araçların enflasyon hedefe düşene kadar kullanılacağının mesajını verdi.

Erkan: Rezervlerimiz Arttı

TCMB Başkanı Erkan, mevduat faizlerinin enflasyon ile uyumlu hale geldiğini belirterek, bunun dolarizasyonu artırmayacak bir seviyede olmasını önemsediklerini, bu yüzden miktarsal sıkılaştırma kararı verdiklerini söyledi. Zorunlu karşılık adımıyla sistemden 450-500 milyar TL çekileceğini belirtti.

Rezervlerin Haziran’dan beri güçlü bir artış gösterdiğini aktaran Erkan, 113 milyar doların üzerine çıktığının bilgisini verdi. TCMB Başkanı, risk priminde de olumlu bir seyir izlendiğini, yaşanan düşüşle Haziran’dan bu yana 1,5 milyar dolarlık portföy girişi gerçekleştiğini söyledi. Kurdaki oynaklığın gerilediğini sözlerine ekledi.

Yıl Sonu Enflasyon Hedefi Yükseltildi

Para politikasının piyasalar üzerindeki olumlu etkilerini gördüklerini belirten Erkan, TCMB’nin 2023 ortalama ham petrol fiyat tahmininin 78,1 dolardan 79,4 dolara çıktığını söyledi. 2023 yıl sonu gıda enflasyon tahmininin ise yüzde 27,92dan yüzde 61,5’e çıktığını belirtti.

Erkan, TCMB’nin 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkardığını, 2024 yıl sonu enflasyon tahminin ise yüzde 8,8’den yüzde 33’e yükseltildiğini söyledi. 2025 yıl sonu enflasyon tahmininin ise yüzde 15 olduğunu belirtti.

Erkan açıklamasının sonunda, Merkez Bankasının, güven, istikrar ve şeffaflık prensipleri doğrultusunda, tamamen verilere dayalı ve tam bir koordinasyon içinde karar vereceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.