Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Merkez Bankası Kadrosunda Değişiklik

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan yardımcıları değişti. Detaylar haberde;
Resmi Gazete’de Yayımlandı: Merkez Bankası Kadrosunda Değişiklik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) başkan yardımcılığı kadrosunda bazı değişiklikler yaşandı.

Karara göre Merkez Bankası başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı.

Görevden alma ve kritik atamalar, 1211 sayılı Kanunun 29’uncu maddesi, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince gerçekleştirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

Yeni Yardımcılar Belli Oldu

Merkez Bankası başkan yardımcısı pozisyonuna ataması gerçekleşen isimler ise şöyle sıralandı:

  • Osman Cevdet Akçay
  • Fatih Karahan
  • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan

Böylelikle Hafize Gaye Erkan’ın 9 Haziran 2023 tarihinde Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından, üst yönetimde de değişim gerçekleşmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Fatih Karahan Kimdir?

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirilen isimlerden ekonomist Fatih Karahan ABD’de yaşıyordu. 2012 yılından bu yana New York Merkez Bankası’na bağlı Para Politikası Araştırma Birimi bünyesindeki İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmalarında ekonomist olarak görev yapmaktaydı.

Osman Cevdet Akçay Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunu olan Akçay, Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi’de baş ekonomist olarak 2018 tarihine kadar görev yaptı. Akçay’ın araştırma ve yayın alanları arasında döviz kuru belirlenme ve borç dinamikleri ile dezenflasyon bulunuyor.

Hatice Karahan Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Karahan, 2014 senesinde makroekonomi alanında doçent oldu. TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının çeşitli kuruluşlarına ekonomi danışmanlığı yapan isim, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu danışmanı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın